Streda 24. júl 2019 Vladimír  15 °C
Webnoviny - Rôzne

Na horách pri oteplení hrozia lavíny

Na horách bola dnes ráno takmer všade hmla. Mierne sa oteplilo, teplota vzduchu sa pohybovala od -5 °C do 2 ° C.

Fúkal prevažne mierny vietor južných smerov s rýchlosťou do 25 km/h. Za uplynulých 24 hodín pripadlo len niekoľko centimetrov nového snehu. Z rána je sneh premrznutý, miestami s kôrou, popoludní je sneh vlhký, vo vyšších polohách je suchý, vetrom ubitý, naviaty do snehových vankúšov a snehových dosiek. Snehová pokrývka sa vplyvom ochladenia v nočných hodinách postupne stabilizuje, ale v popoludňajších hodinách môže dôjsť k samovoľného vzniku lavín, ku ktorým môže dôjsť najmä na slnkom osvetlených, extrémne strmých svahoch so sklonom nad 35 stupňov.

V Západných a Belianskych Tatrách a v Malej Fatre v popoludňajších hodinách naďalej trvá pri oteplení zvýšené lavínové nebezpečenstvo, t. j. tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V dopoludňajších hodinách je v uvedených pohoriach mierne lavínové nebezpečenstvo, t. j. druhý stupeň. Lavíny môžu vzniknúť už pri malom mechanickom zaťažení snehovej pokrývky na slnkom osvietených trávnatých svahoch, ojedinele sú ohrozené údolia stredne veľkými samovoľnými lavínami.

Podľa Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej sa neodporúča pohyb vo vysokohorskom teréne osobám bez znalostí lavínovej problematiky. Vo Vysokých a Nízkych Tatrách a tiež vo Veľkej Fatre je v popoludňajších hodinách mierne lavínové nebezpečenstvo, t. j. druhý stupeň a v dopoludňajších hodinách je v uvedených pohoriach malé lavínové nebezpečenstvo – prvý stupeň.

Predpokladaný stupeň lavínového nebezpečenstva na stredu 21. októbra: v Západných a Vysokých Tatrách a v Malej Fatre mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. druhý stupeň, v Nízkych Tatrách a vo Veľkej Fatre malé lavínové nebezpečenstvo, t. j. prvý stupeň.

SITA

Tento článok nie je možné komentovať.