Na horách za posledné dni pribudlo až do 60 centimetrov snehu: Ktoré miesta sú NEBEZPEČNÉ?
Vo vysokých polohách slovenských pohorí pretrváva zvýšená lavínová hrozba. Najviac snehu pribudlo v Nízkych Tatrách a východnej časti Vysokých Tatier.
Vo vysokých polohách slovenských pohorí pretrváva zvýšená lavínová hrozba. Za posledné dni pripadlo na horách od 25 do 60 centimetrov nového snehu.
Najviac ho pribudlo v Nízkych Tatrách a východnej časti Vysokých Tatier, najmenej v Malej Fatre. Informoval o tom Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.
Nebezpečné miesta
„Pomerne veľké množstvo nového snehu vytvára na vetrom exponovaných miestach nestabilné snehové dosky, vankúše a preveje. Obzvlášť nebezpečné sú miesta pod sedlami, skalnými stenami a v strmých žľaboch najmä severných expozícií,“ priblížil Kyzek.
Upozornil, že uvoľnenie lavíny je na strmých svahoch možné už pri malom dodatočnom zaťažení.
Očakáva sa aj výskyt samovoľných, prevažne prachových lavín z nového snehu. „Pohyb vo vysokohorskom teréne neodporúčame návštevníkom bez znalosti lavínovej problematiky a potrebného výstroja,“ uviedol Kyzek. Dodal, že v Malej Fatre vzhľadom na výrazne menší úhrn zrážok ostáva mierne lavínové nebezpečenstvo.
archívne foto