Na Hrebienku druhá kupola: Pri Ľadovom dóme 5-metrová medvedica

Majestátna ľadová medvedica s dvoma mladými rozšírila medvediu rodinu na Hrebienku a symbolicky otvorila Tatranskú galériu ľadových majstrov.

Martin Sýkora

Hrebienok, v nadmorskej výške 1.285 m.n.m., ročne navštívi viac ako jeden milión návštevníkov, čo z neho robí jedno z najnavštevo­vanejších miest vo Vysokých Tatrách. Toto nádherné miesto je už dlhodobo spájané práve s tematikou medveďov. Okrem známeho kovového, 350kg medveďa Kuba, ktorý je patrónom turistického strediska na Hrebienku, pribudli počas tohto leta v rámci programu najväčšieho medvedieho festivalu (Medvedie dni) aj drevené medvede, ktoré tvorili šikovné ruky piatich skúsených sochárov zo Slovenska, Čiech a Poľska, pod vedením Adama Bakoša, staviteľa aj výnimočného Tatranského dómu. A práve Adam Bakoš spolu s Miroslavom Trnovským a Pavlom Kapustom sa stali autormi aj ďalšieho medvedieho diela na Hrebienku a to ako inak – ľadového.

5-metrová medvedica novým symbolom

„5 metrov vysokú, priam monumentálnu sochu medveďa s dvoma malými mláďatami tvorili sochári 5 dní a použili pri tom 138 ľadových blokov, čo je viac ako 17 ton ľadu. Táto mrazivo krásna ale pri tom priam rešpekt vzbudzujúca matka sa tak stáva nielen ďalším symbolom Hrebienka, ale otvorila zároveň pred koncom roku ďalšiu atrakciu pre návštevníkov Vysokých Tatier," priblížila ďalší mrazivý skvost na Hrebienku Andrea Žigová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry.

Video: Martin Sýkora / Zdroj: YouTube.com

Ľadorezci opäť súťažne a výnimočne

Ľadové dielo na Hrebienku chráni pred vrtochmi počasia klimatizovaná kupola s priemerom až 25 metrov. Sprístupnením unikátneho diela verejnosti sa tak oficiálne otvára v tejto druhej kupole umiestnenej hneď veľa kupoly, ktorá ukrýva skvost v podobe Tatranského ľadového dómu, Tatranská galéria ľadových majstrov.

„Galéria je bezplatne prístupná verejnosti od 30.12. vždy denne v čase od 9:00 do 18:30 teda rovnako ako aj Tatranský ľadový dóm,“ dodala Žigová.

Veľkorysý priestor približuje históriu ľadovej tvorby v Tatrách počas uplynulých štyroch ročníkov medzinárodného podujatia Tatry Ice Master, ktoré sa každoročne v januári koná na Hrebienku. A práve pripravovaný jubilejný 5. ročník
výnimočnej a divácky obľúbenej akcie Tatry Ice Master, ktorý je naplánovaný na termín 13.-15. január 2017 bude z časti prebiehať aj v priestore druhej kupoly na Hrebienku. Medzinárodné majstrovstvá vo vyrezávaní ľadových sôch prinesú atraktívne témy počas 3 súťažných dní a to Svetová architektúra, voľnú tému (ktorá prináša to najlepšie z tvorby ľadových majstrov) a posledný deň súťaže bude venovaný téme Mýty a legendy .

Zdroj: Dnes24.sk