Na Lomnickom štíte pobudli nedobrovoľne tri dni

Záchranári pomáhali pri zostupe trom Slovákom, ktorí tri dni uviazli na Lomnickom štíte. Pre veľké mrazy, ktoré uplynulé dni zasiahli Slovensko, nebolo možné a bezpečné spustiť do prevádzky lanovú dráhu z Lomnického štítu.

Peter Handzuš

Ak vonkajšia teplota dlhodobo poklesne pod určitú hodnotu, oceľové konštrukcie sa stávajú krehké. Prevádzkové pravidlá na lanových dráhach nedovoľujú prevádzkovateľovi v takýchto podmienkach spustiť prevádzku.

Z predpovede počasia na nasledujúce dni vyplýva, že okrem pretrvávajúcich mrazov sa zamračí a bude fúkať severovýchodný vietor, ktorý pocit chladu ešte znásobí.

Aj výkon záchrannej činnosti pri teplote –30° C vo vysokohorských podmienkach je značne obmedzený. Štyria záchranári po príchode na Lomnický štít poskytli uviaznutým Slovákom potrebnú horolezeckú výstroj a teplé oblečenie na spoločný zostup. Počas schádzania do Lomnického sedla použili záchranári lanovú techniku na zaistenie bezpečnosti zostupujúcich. Z Lomnického sedla boli Slováci a záchranári HZS transportovaní snežím pásovým vozidlom spoločnosti TMR na Skalnaté pleso a neskôr kabínkovou lanovkou do Tatranskej Lomnice.

Informácie pre Poprad24 poskytlo OS HZS.

Tento článok nie je možné komentovať.