Martin Sýkora Správy

Na nákupy do Noweho Targu po novom: Zabudnite na starú tržnicu

Dôverne známe miesto tisícom Podtatrancov sa bude búrať. Legendárna tržnica v Novom Targu sa sťahuje do novej lokality

Ilustračný obrázok k článku Na nákupy do Noweho Targu po novom: Zabudnite na starú tržnicu
Zdroj: Dnes24.sk

Návštevníkov populárnych trhov v Novom Targu v Poľsku čakajú veľké zmeny. Stará tržnica v Novom Targu, v ktorej desiatky rokov nakupovali generácie Slovákov, končí. Dôvodom je plánovaná výstavba obchvatu, ktorý povedie práve územím pôvodnej tržnice.

Keďže kultúra nakupovania v priestoroch starej tržnice ostala na úrovni 70-tych rokov minulého storočia, rozhodli sa Nowotaržania vrátiť takmer 700-ročnej tradícii trhov vo svojom meste dôstojnú podobu. Vo východnej časti mesta vybudovali novú tržnicu na ploche, na ktorú by sa vošlo 15 futbalových ihrísk.

„Nová tržnica chce byť nielen najväčšou, ale aj najkrajšou tržnicou na území Malopoľského vojvodstva. Dominujú jej dva centrálne zrubové objekty, ktoré v maximálnej možnej miere zohľadňujú charakter podhalianskej architektúry. V objektoch sa nachádzajú kryté predajné miesta, gastronomické služby, zmenáreň, sociálne zázemie a administratíva. V okolí centrálnych objektov boli vybudované spevnené plochy, ktoré vytvárajú priestor pre prichádzajúcich trhovníkov a ich stánky," informoval riaditeľ novej tržnice Janusz Chowaniec.

Kryté predajné miesta budú ponúkať tovar 7 dní v týždni, tradičné trhy budú vo štvrtok, v sobotu a dokonca aj v nedeľu. Vtedy bude súčasťou trhov aj autoburza. Vstupy na tržnicu strážia drevené sochy kráľa Kazimíra Veľkého, ktorý udelil Novému Targu mestské práva a svätej Kataríny – patrónky mesta. Lákadlom pre obchodníkov by mali byť nielen priestory zodpovedajúce kultúre nakupovania v 21. storočí, ale aj ceny prenájmu, ktoré boli stanovené oveľa nižšie ako v priestoroch starej tržnice.

Polyfunkčnosť zázemia novej tržnice v Novom Targu dokazuje aj fakt, že sa stala dejiskom súťaže MISS PODHALIA, ktorá je regionálnym kolom celonárodnej súťaže MISS POĽSKO. Okrem tradičných produktov, na ktoré si už Slováci na trhoch v Novom Targu zvykli, chce tržnica v budúcnosti poskytovať priestory aj pre rôzne tematické trhy či výstavy.

„Nová tržnica ponúka spevnené parkovacie plochy pre 862 osobných áut a 31 autobusov,“ dodal riaditeľ novej tržnice. Prvýkrát sa tradičné trhy v Novom Targu uskutočnia v priestoroch novej tržnice už v sobotu 28. mája 2016.

Zdroj foto: nowytarg.pl

tržnica nowy targ
5
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM