Na Poprad udrie silné sneženie: Očakáva sa, že spadne až 35 centimetrov snehu!

Pripravte sa na poriadnu snehovú nádielku! Meteorológovia varujú, že napadnúť u nás môžu až desiatky centimetrov snehu. Vydali preto výstrahu pred snežením, ale aj snehovými jazykmi a silným vetrom.

Monika Vengrínová
Ilustračný obrázok k článku Na Poprad udrie silné sneženie: Očakáva sa, že spadne až 35 centimetrov snehu!
Zdroj: TASR

Už čochvíľa má Perinbaba u nás poriadne vyvádzať a napadnúť má nemálo čerstvej bielej periny. „V okrese Poprad sa miestami očakáva výskyt silného sneženia pri ktorom spadne 25 – 35 cm nového snehu,“ uvádzajú meteorológovia zo SHMÚ.

Uvedená výška nového snehu, ktorá podľa ich slov predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (dopravu a pohyb osôb), je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká. Pre náš okres preto vydali výstrahu druhého stupňa pred snežením. Tá platí v piatok od 6:00 do soboty 6:00.

Sneh však môže narobiť problémy aj na cestách. Výstraha prvého stupňa pred snehovými jazykmi a závejmi platí v našom okrese od štvrtku 21:00 do sobotnej polnoci. „V okrese Poprad sa miestami očakáva tvorba snehových jazykov a závejov,“ píše sa na SHMÚ, s tým, že tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity. „Výskyt snehových jazykov a závejov je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ vystríha SHMÚ.

Okrem snehovej nádielky nás meteorológovia vystríhajú aj pred silným vetrom. Druhý stupeň sa očakáva v piatok od polnoci do pätnástej hodiny. „V okrese Poprad sa na hrebeňoch hôr miestami očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 25 – 35 metrov za sekundu. Táto rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ dodali meteorológovia s tým, že predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk