Na popradské letisko pricestovali prví turisti z Ukrajiny

Na popradské letisko dnes prileteli prvé charterové lety s ukrajinskými turistami, ktorí prišli do Tatier stráviť zimnú dovolenku. Celkovo by do 10. januára malo do Popradu priletieť 14 až 16 charterových letov z ukrajinského Kyjeva a Charkova a z ruskej Moskvy.

Pavol Krupka
Ilustračný obrázok k článku Na popradské letisko pricestovali prví turisti z Ukrajiny
Zdroj: TASR

Od 18. januára do polovice marca bude na letisku v prevádzke pravidelné spojenie s poľským Gdanskom. Poľským prepravcom tak pricestujú na severné Slovensko stovky poľských turistov.

Nadchádzajúci príchod nového roka chcú v Tatrách osláviť mnohí domáci i zahraniční návštevníci. „Hotely v Nízkych aj Vysokých Tatrách sú na prelome roka prakticky úplne vypredané. Dokonca aj ubytovacie kapacity v penziónoch a na privátoch sú podľa našich informácií značne vyťažené,“ uviedol hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR Martin Kóňa. Prvé odhady hovoria o pozitívnom vývoji tohtoročnej zimnej sezóny. „Viaceré naše oblastné organizácie cestovného ruchu hlásia, že domáci i zahraniční turisti majú veľký záujem o rezerváciu pobytov aj na ďalšie termíny,“ dodal hovorca.

Nárast počtu zahraničných turistov v Tatrách oproti minulému roku odhadol konateľ cestovnej kancelárie Pilgrimtour Mark Blitshteyn na 10–12 percent. Letecky z nich prichádza do Popradu približne jedna desatina. Turisti smerujú z 90 percent do Nízkych Tatier, kam idú za lyžovačkou, zvyšok putuje do Vysokých Tatier. „Narastá počet návštevníkov z Ukrajiny, z Ruska tie počty neustále klesajú a ten trend bude ďalej pokračovať,“ povedal Blitshteyn. Prílevu Ukrajincov pomohlo podľa neho zjednodušenie vízového režimu voči tejto krajine, ako aj ústretovejší prístup na slovenských zastupiteľských úradoch.

Zdroj: TASR