Správy

Na pracovisku súdneho lekárstva v Poprade chýba personál: Má sa kvôli tomu zrušiť

Úrad prevádzkuje osem pracovísk SLaPA. Zabezpečujú sa v nich prehliadky mŕtvych, pitiev a laboratórnych vyšetrovacích metód, ako histológia či toxikológia.

Ilustračný obrázok k článku Na pracovisku súdneho lekárstva v Poprade chýba personál: Má sa kvôli tomu zrušiť
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Pracovisko súdneho lekárstva a patologickej anatómie (SLaPA) v Poprade sa má pre dlhodobo chýbajúci personál zrušiť.

Avizuje to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, ktoré tak reaguje na návrh Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Ten pre Tasr ozrejmil, že pretrvával problém aj s obsadením pracovnej pozície lekára so špecializáciou zo súdneho lekárstva.

Zrušenie pracoviska považuje úrad za racionálny krok. „Uvedený stav neumožňuje z dlhodobého hľadiska zabezpečiť prevádzku pracoviska bez obmedzení a priniesť náležitý rozvoj prevádzky,“ doplnil.

Súdne pitvy aj prehliadky

Zároveň deklaroval, že o iných zmenách v sieti pracovísk sa neuvažuje.

„Priebežne sa vyhodnocujú výstupy z jednotlivých pracovísk vrátane plnenia krátkodobých a dlhodobých cieľov,“ skonštatoval. Systém vykonávania pitiev podľa ÚDZS celkovo funguje bez zásadnejších nedostatkov.

Úrad v súčasnosti prevádzkuje osem pracovísk SLaPA. Zabezpečuje sa v nich napríklad výkon prehliadok mŕtvych, pitiev a laboratórnych vyšetrovacích metód, akými sú histológia, toxikológia či serológia. Lekári SLaPA pracovísk vykonávajú okrem iného prehliadky mŕtvych tiel v teréne či takzvané súdne pitvy.

Najväčším problémom danej oblasti je podľa ÚDZS nedostatočné financovanie a s tým súvisiace zaostávanie v modernizácii pracovísk a mzdovom ohodnotení zamestnancov.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM