Na Slovensku pribúdajú obnovené domy a spokojní majitelia s finančným príspevkom na účte
Pred dva a pol rokmi, 6. septembra 2022 otvoril program Obnov dom nové príležitosti pre majiteľov starších rodinných domov. Odvtedy si môžu za príspevok od štátu zlepšiť kvalitu svojho bývania a znížiť účty za energie.

Majitelia rodinných domov, ktorí sa zapojili do výziev Obnov dom majú nárok na finančný príspevok až do výšky 19 000 eur. Podmienkou pre získanie tohto príspevku je preukázanie minimálne 30 % úspory primárnej energie a zefektívnenie hospodárenia domácností s energiami. SAŽP podporuje aj obnoviteľné zdroje energie, aby boli domy časom energeticky sebestačné.
Celý projekt zastrešuje Ministerstvo životného prostredia SR a tak ďalším dobrým dôvodom je aj ekologická stránka a šetrenie emisií, ktoré vznikajú kúrením v starých kotloch. Energeticky úsporné bývanie je tak šetrné nielen k peňaženke majiteľov domov, ale aj k životnému prostrediu.

Historické tempo vyplácania finančných príspevkov
Rok 2024 bol pre SAŽP a program Obnov dom doslova prelomový. V januári 2024, pred nástupom generálneho riaditeľa Juraja Moravčíka bolo preplatených len niekoľko desiatok rekonštrukcií. Hrozilo nesplnenie míľnikov, riziko nepokračovania vo výzvach Obnov dom a vrátenia finančných prostriedkov. „Spoločne s kolegami sme našli efektívne riešenia pre naštartovanie obnovy domov tak, aby sa ľudia konečne dostali k viac než rok a pol meškajúcim platbám. Tempo vyplácania finančných príspevkov pre majiteľov rodinných domov sme niekoľkonásobne zrýchlili. Po roku a štyroch mesiacov má už 12 000 majiteľov rodinných domov na účtoch finančný príspevok – celkove sme vyplatili už vyše 180 miliónov eur. Čo je však dôležité, v úzkej súčinnosti a z rozhodnutia podpredsedu vlády a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu, sme pomoc nasmerovali aj pre nízkopríjmové domácnosti s výzvami bez energetických certifikátov a túto adresnú pomoc sme postupne rozšírili na celé Slovensko. Bol o ňu skutočne veľký záujem, 5 000 elektronických žiadostí bolo vyplnených za tri týždne,“ hovorí generálny riaditeľ SAŽP Juraj Moravčík.
„Po vyše dvoch rokoch od spustenia pilotnej výzvy sa ukazuje, že občania majú najväčší záujem o zateplenie, výmenu starých okien, dverí a kotla. Napríklad dotáciu na zateplenie rodinného domu sa rozhodlo získať až 90 % majiteľov rodinných domov, 65 % menilo staré okná za nové,“ dodal Juraj Moravčík.
SAŽP pravidelne prináša príbehy obnovených domov a skúsenosti majiteľov, ktorí už vidia výsledky obnovy na znížených účtoch za energie. Každý príbeh je iný a jedinečný, no môže byť skvelou inšpiráciou pre tých, ktorí s obnovou ešte nezačali. Program je naplánovaný až do marca 2026 s finančnou podporou pre vyše 25-tisíc domácností.

Začal s obnovou, aby jeho dom nebol múzeum
Architekt Aurel Fabri sa zapojil do tretej výzvy Obnov dom, aby predĺžil život starému, vyše 160-ročnému rodinnému domu vo Vrábľoch. Rozhodol sa nebúrať, ale obnovovať, pretože staré na rozdiel od nového má dušu. V dome vo Vrábľoch prežil detstvo a má naň veľa krásnych rodinných spomienok, o to citlivejšie k jeho obnove pristúpil. „Nechcel som, aby náš 160-ročný dom pôsobil ako rodinné múzeum,“ zdôraznil. Cieľom renovácie bolo dosiahnuť kvalitu a štandardy bývania zodpovedajúce 21. storočiu, pri zachovaní čo najväčšieho množstva vrstiev vývoja a histórie stavby.
„Je to môj rodný dom, miesto, kde som strávil detstvo, kde som žil do mojich 15-tich rokov. Potom som odišiel na štúdiá a následne som ako architekt pôsobil v rôznych mestách a krajinách EÚ, v Spojenom kráľovstve, a neskôr ako pedagóg na Britskej univerzite v Číne. Počas tých štyridsiatich rokov strávených na rôznych miestach som ten náš dom vnímal predovšetkým ako miesto niekde v strede Európy, kde mám svoje korene.“
Pred tromi rokmi sa pán Fábri natrvalo vrátil domov, a po dlhom čase začal znovu žiť vo Vrábľoch. Po krátkom čase si začal uvedomovať, že dom nie je v najlepšom stave, že po tie dlhé roky fungoval ako také “rodinné múzeum“ a nebol ideálny pre dlhodobé bývanie. A tak začal rozmýšľať o rozsiahlej obnove.
„Dôležitou motiváciou ku generálnej renovácii boli tiež stúpajúce ceny energií. Z toho vyplývala aj moja snaha o dosiahnutie riešení, ktoré by zvýšili hospodárnosť a efektivitu energetiky domu,“ zdôraznil.

Pri rozhodovaní mu pomohli skúsenosti z rekonštrukcií historických palácov
Jeden z prvých kľúčových krokov pri príprave projektu bola konzultácia s autorizovaným stavebným inžinierom zameraným na energetickú hospodárnosť budov. Z predbežného posúdenia energetického stavu domu mu odporúčal najdôležitejšie stavebné úpravy zamerané na zvýšenie energetickej efektívnosti.
Ďalším dôležitým krokom k úspešnej obnove bol rozpočet. „Pre financovanie rozsiahlej obnovy som si vytvoril dostatočné finančné úspory. Finančný príspevok z plánu obnovy som pri tom všetkom chápal ako príjemný bonus.“
Architekt mal jasnú víziu – chcel dosiahnuť kvalitu a štandardy bývania zodpovedajúce 21. storočiu. „Mojou snahou nebolo vrátiť dom do stavu, v ktorom bol niekedy v minulosti, ale zvýšiť jeho kvalitu pri zachovaní čo najväčšieho množstva vrstiev vývoja a histórie domu a pridať ďalšiu, moju vrstvu zo začiatku 21. storočia.“
Pri rozhodovaní o detailoch projektu mu pomohli jeho skúsenosti z rekonštrukcií historických palácov v centre Prahy, na ktorých sa svojho času významnou mierou podieľal.
Veľký dôraz kládol aj na materiály, ktoré pri obnove domu použil, napr. polystyrén neprichádzal do úvahy. „Vybral som materiály, ktoré majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti a sú zároveň paropriepustné, umožňujúce “dýchanie“ a prevetrávanie všetkých častí domu, od podlahy až po strop. Použité stavebné detaily a technológie efekt prevetrávania konštrukcie domu ďalej rozširujú a skvalitňujú.“

Obvodové steny 160-ročného domu zateplil len na tenkých, 35 cm obvodových stenách predsiene. Na zateplenie použil ultraľahké tepelnoizolačné pórobetónové panely, ktoré vynikajú svojou paropriepustnosťou a nehorľavosťou.
Obvodové steny pôvodnej časti domu, ktoré sú hrubé 60 cm a ktoré boli postavené z nepálenej tehly, zatepľovať nechcel. Bola na ne osadená prírodná trasovo-vápenná jadrová omietka, ktorá je vhodná na steny takého typu.
Aby zabránil vertikálnemu úniku tepla cez ľahkú trámovú stropnú konštrukciu, na zateplenie podlahy nevykurovaného podkrovia použil tepelnoizolačný materiál, ktorý je opäť paropriepustný. Tvoria ho guličky polystyrénu obalené v cementovom mlieku.
Na celom dome boli tiež osadené nové drevené okná a dvere s bielou povrchovou úpravou a zasklené izolačným trojsklom.
Dôležitou zmenou, ktorá prispela k úspore energie, je aj nový plynový kondenzačný kotol.
„Vďaka rozsiahlej obnove sa významne zlepšila efektivita a ekonomika vykurovania domu, len náklady na vykurovanie sa znížili o 43%. A čo je najdôležitejšie, v dome sa teraz býva skutočne veľmi dobre,“ dodáva Aurel Fábri, ktorý už má finančný príspevok na účte.
(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy