Na Spiši sa črtá vysoká voličská účasť: Niekde sa čaká v radoch aj zopár minút

Z okresov na Spiši hlásia pokojný priebeh volieb bez incidentov. Účasť tu možno bude aj jedna z najväčších vo voľbách do orgánov samosprávnych obcí.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Na Spiši sa črtá vysoká voličská účasť: Niekde sa čaká v radoch aj zopár minút
Zdroj: TASR

Priebeh komunálnych volieb v šiestich okresoch na Spiši je zatiaľ pokojný, v niektorých obciach i mestách sa črtá vyššia voličská účasť. Zapisovateľ Obvodnej volebnej komisie (ObVK) v Poprade Ladislav Maličký pre TASR potvrdil, že sú volebné miestnosti, kde musia ľudia čakať aj niekoľko minút v radoch.

Hlásia vysokú účasť

„Zatiaľ nemáme nejaké incidenty hlásené, všetko je v poriadku, dúfam, že to takto bude počas celého dňa. Komisia chodí kontrolovať a sú prekvapení, že je dosť veľká účasť, možno bude aj jedna z najväčších vo voľbách do orgánov samosprávnych obcí. V každom okrsku stojí aj desať až 20 ľudí v rade na registráciu, niekde aj viac. To je zaujímavé, lebo po iné roky to tak nebolo. Prišli odvolili a išli preč, teraz musia aj 20 minút čakať, kým prídu na rad,“ priblížil Maličký a dodal, že veľa voličov je v menších obciach, ale aj v jednotlivých okrskoch v mestách. „Uvidíme, ako to dopadne, možno bude vysoká účasť, a tým aj objektívnejší výber,“ konštatoval zapisovateľ.

V kežmarskom okrese chodia ľudia voliť priebežne, rady sa tam vo väčšej miere nerobia. „Komisia bola v teréne, všetko je v poriadku. Ja osobne som napríklad bola v troch okrskoch, ľudia chodili priebežne, vždy niekto bol v miestnosti, ale rady sa netvorili. V Kežmarku je trošku iná situácia ako v Poprade, kde je 11 kandidátov na primátora a my máme dvoch. Rovnako kandidátov na poslancov je tu menej, takže ide to trošku rýchlejšie a ľudia sú zrejme už viac-menej rozhodnutí pred vstupom do volebnej miestnosti, koho pôjdu voliť,“ ozrejmila zapisovateľka ObVK v Kežmarku Gabriela Petrušková.

V okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica je priebeh volieb taktiež pokojný, predseda tamojšej ObVK Stanislav Lorko uviedol, že doposiaľ nič neohrozilo plynulosť volieb. „Priebežne kontrolujeme jednotlivé okrsky, ľudia majú záujem o voľby, rady boli skôr ráno a ďalší nával očakávajú poobede,“ dodal.