Správy

Najdlhšia zimná údržba v histórii: Cestári v našom regióne v polovici mája sneh ešte nikdy neodhŕňali

Hoci väčšina vodičov už dávno vymenila zimné pneumatiky za letné, tohtoročná zima ešte posledné slovo nepovedala. Sever Spiša aj v polovici mája prekvapila výdatná snehová nádielka.

Ilustračný obrázok k článku Najdlhšia zimná údržba v histórii: Cestári v našom regióne v polovici mája sneh ešte nikdy neodhŕňali
Zdroj: TASR

Riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marián Barilla uviedol, že takýto dlhý výkon zimnej údržby ešte v regióne nezažili.

„Prvý výjazd sme mali minulý rok 24. septembra, pričom zvyčajne štartujeme zimnú údržbu koncom novembra. Vlani sme sezónu končili v závere apríla a nikdy doteraz sme nemuseli cesty upravovať od snehu 14. mája, ako je to dnes,“ skonštatoval.

Snežiť začalo ešte v noci na utorok najmä v oblasti medzi Tatranskou Kotlinou a Ždiarom v smere na štátnu hranicu s Poľskom, kde vyslali do terénu aj prvý sypač. Počas dňa sa situácia zhoršila aj na horskom priechode Vernár, ktorý museli dočasne aj uzavrieť, aby bolo možné cestu I/66 poriadne vyčistiť od kašovitého snehu. „Tu boli problémy najmä pre to, že väčšina vodičov už jazdila na letných pneumatikách. Problém prejsť cez kopec malo aj niekoľko kamiónov, ktoré boli odstavené na krajnici,“ priblížil situáciu Barilla s tým, že tento úsek cesty je už prejazdný, treba však zvýšiť opatrnosť a rátať s pomalšou jazdou.

Cestári očakávajú podobný priebeh počasia aj počas utorkového popoludnia, večer by sa mala situácia upokojiť vzhľadom na stúpajúce teploty a ustáť by malo aj sneženie. V teréne ostáva naďalej päť vozidiel zimnej údržby, ktoré upravujú cesty najmä na horskom priechode Podspády, na ceste slobody vo Vysokých Tatrách a tiež v okolí Vernára. „Naozaj veríme, že toto je už posledný výjazd do terénu, už by sme sa chceli venovať letnej údržbe, vysprávkam a opravám ciest a nie odhŕňaniu snehu. Lebo takto pomaly cez krátke leto prejdeme rovno do ďalšej zimnej údržby,“ dodal Barilla.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie