Ilustračný obrázok k článku Najkrajšie fotografie kraja: Dominovali Vysoké Tatry a Pieniny
Zdroj: KOCR Severovýchod Slovenska

Najkrajšie fotografie kraja: Dominovali Vysoké Tatry a Pieniny

Prešovský kraj zvečnili fotografi na výnimočných fotografiách v súťaži o Najkrajšiu fotografiu Prešovského kraja roku 2016. Magnetom boli Tatry a okolie.

Martin Sýkora Správy
Martin Sýkora Správy

Najkrajšie fotografie kraja: Dominovali Vysoké Tatry a Pieniny

Prešovský kraj zvečnili fotografi na výnimočných fotografiách v súťaži o Najkrajšiu fotografiu Prešovského kraja roku 2016. Magnetom boli Tatry a okolie.

Ilustračný obrázok k článku Najkrajšie fotografie kraja: Dominovali Vysoké Tatry a Pieniny
Zdroj: KOCR Severovýchod Slovenska

Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska pripravila štvrtý ročník fotografickej súťaže, v ktorej fotografi zachytili krásy a zaujímavosti Prešovského kraja. O víťazoch rozhodla porota, ktorej predsedal známy fotograf Jano Štovka. Víťazné a finálové fotografie uvidí verejnosť aj na putovnej výstave.

„Fotografická súťaž Choď a foť 2016 prebiehala od januára do 16. októbra tohto roka. Úlohou amatérskych aj profesionálnych fotografov bolo zachytiť Prešovský kraj vo všetkých jeho podobách,“ informovala Barbora Čechová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. K dispozícii mali štyri tematické kategórie, v ktorých sa fantázii nekládli medze. Súťaž tak priniesla mnoho zaujímavých fotografií na témy: príroda; kultúra, tradície a história; športové aktivity a black&white (čierno-biela fotografia). Do súťaže sa zapojilo 55 súťažiacich, ktorí spolu zaslali 222 záberov.

„Hlavnou myšlienkou súťaže je prostredníctvom fotografie predstaviť, čo všetko Prešovský kraj ponúka. Podnietili sme ľudí, aby nám ukázali krásne a inšpiratívne miesta kraja, ktoré stojí za to navštíviť a prezentovať verejnosti,“ uviedol Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

Najkrajšia fotografia Prešovského kraja 2016
3
Galéria

Najkrajšou fotografiou je snežná púšť pod Tatrami

Rovnako ako v minulom roku bol predsedom poroty fotograf Ján Štovka, ktorý má na konte viacero celosvetových ocenení za svoju tvorbu. Víťazné fotografie v jednotlivých kategóriách pochádzajú z rôznych kútov kraja. Zachytávajú nielen Tatry, ale aj menej známe miesta a nevšedné pohľady napríklad na Spišsko-šarišské medzihorie, Sivú bradu, kostolík v Kelči, hrad Zborov, Pieniny či rybárčenie na Ondave.

„Ako absolútneho víťaza a držiteľa ocenenia GRAND PRIX sme v porote vybrali Mariána Kurica s fotografiou Starec a hora, pričom táto fotografia evokuje celosvetovo známu a fotografmi obľúbenú púšť v Namíbii. Teraz celý svet môže vidieť, že aj my Slováci máme našu snežnú púšť pod Tatrami. Táto fotografia spája v sebe krásnu kompozíciu, cit pre detail a určite si nájde svoje čestné miesto na pripravovanej výstave,“ uviedol Ján Štovka, predseda poroty Choď a foť 2016. Fotografia vznikla pri podtatranskom mestečku Spišská Belá. Najkrajšiu fotografiu môže vybrať aj verejnosť v internetovom hlasovaní od 24. októbra do 6. novembra 2016 na stránke Severovýchod Slovenska na Facebooku.

Putovná výstava sa začína v Prešove

Víťazné fotografie a fotografie finalistov súťaže budú vystavené na putovnej výstave Choď a foť 2016. Výstava bude najprv umiestnená v priestoroch Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Od nového roka sa výstava bude presúvať do rôznych miest kraja. Minuloročná výstava prezentovala Prešovský kraj aj v Bruseli a na Slovenských dňoch v českom Kroměříži.

Výsledky: GRAND PRIX: Starec a hora – Marian Kuric (pri Spišskej Belej)

Príroda:
1. Nočná Brnčalka – Marian Kuric (Vysoké Tatry)
2. Šarišské medzihorie – Nórbert Lyocsa
3. Májový večer v Pieninách – Ľubomír Majerský

Kultúra, tradície, história:
1. Naše ovocie – Milada Kotorová
2. Kelča – Matúš Vavrek
3. Hrad Zborov – Ferdinand Hažlinský

Šport, športové aktivity:
1. KICK-20 – Gabriel Grund (Bardejov)
2. Biatlon – Michal Kravec (Vysoké Tatry)
3. Rybár – Anton Hričan (na rieke Ondava)

Black&white:
1. Lovci svetla – Ľuboš Balažovič (Vysoký vrch – SVK strana)
2. Sivá brada – Zoltán Duray
3. Tvrdá práca – Ladislav Hrivko (Pieniny)

Zdroj: KOCR Severovýchod Slovenska
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín