Marián Handzuš Rôzne

Najväčšie škody po búrke v Tatranskej Lomnici, uzavreli aj botanickú záhradu

Búrka, ktorá sa v stredu (24.8.) prehnala podtatranskou oblasťou, spôsobila v meste Vysoké Tatry značné škody. Primátor mesta Ján Mokoš uviedol, že najhoršia situácia je v Tatranskej Lomnici, voda však narobila problémy aj v Tatranských Matliaroch a

„Okolo 17.00 h bolo niekoľko búrok, najhoršia situácia bola tu v Tatranskej Lomnici, vyhlásili sme 3. stupeň povodňovej aktivity, už trikrát zasadal povodňový štáb,“ priblížil Mokoš. Kým vôbec mohli v meste mapovať situáciu, musela opadnúť voda.
Podľa primátora sú škody na mestskom majetku, na majetku občanov a poškodené sú aj hotely Titris a Kremenec Slovakia. „Sú zatopené kotolne, celú noc sme čerpali vodu. Situácia s vodou pomaly ustupuje, je odčerpaná, teraz uvidíme, koľko bolo škôd,“ doplnil Mokoš. Musia však urobiť potrebné opatrenia na zabezpečenie problémových miest, pretože takéto prívalové búrky a dažde môžu nastať v Tatrách ešte aj dnes a v piatok (26.8.).
Búrka poškodila tri úseky ciest v katastrálnom území Vysokých Tatier, z toho dva mosty. „Ďalej sú to chodníky, odvodový kanál, sila vody sa prejavila, vytrhala dlažbu a niesla ju stovky metrov inam, jedna z najväčších škôd je v parku v Tatranskej Lomnici, ktorý je chránenou pamiatkou,“ dodal Mokoš. Ten podľa neho vymýva voda každoročne. Ďalšie škody sú v kotolniach, v zdravotnom stredisku, v bytovom dome Dinda a v ďalších objektoch.
Voda poškodila cestu 2. triedy číslo 540 pred Tatranskou Lomnicou v smere od Veľkej Lomnice, tá je momentálne uzavretá. Obchádzka je možná po ceste 3. triedy číslo 537 smerom na Tatranské Matliare. „Ako je časť Čukotka, tak tam je nadvihnutý celý kus cesty aj s betónom a tretí problém je pred Jamami, je to posledný mostík pred výjazdom z Tatranskej Lomnice v smere na Smokovec,“ uzavrel Mokoš. Škody zatiaľ vyčíslené nie sú, 3. stupeň povodňovej aktivity bude trvať pravdepodobne ešte celý deň.

Okrem iného je vytrvalý dážď príčinou zatvorenia Expozície tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici.
„Napriek tomu, že škody sú značného rozsahu, rátame s tým, že po odstránení následkov bude botanická záhrada verejnosti opätovne sprístupnená v čo najkratšom čase,“ ubezpečil námestník riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku Marián Šturcel.
Výdatná búrková činnosť sa začala v podtatranskej oblasti v stredu podvečer. Hasiči zasahovali najmä v okresoch Poprad a Kežmarok, kde voda zatopila pivnice a v Tatranskej Lomnici aj dva hotely. Záplavy spôsobili problémy aj na cestách, poškodená je časť vozovky medzi Veľkou Lomnicou a Tatranskou Lomnicou. Cesta je uzavretá, obísť problémové miesto sa dá cez Tatranské Matliare.

foto+text: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM