Peter Handzuš Krimi

Nárazový vietor dosiahol na horách až silu mohutnej víchrice

V Tatrách trvá mierne, 2. stupeň, a vo Fatrách malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

SLP HZS opakovane zdôrazňuje, že pohyb v exponovanom teréne si vyžaduje dôkladné zhodnotenie a znalosť lokálnych podmienok. V miestach s väčším množstvom nového napadnutého a naviateho snehu je snehová pokrývka iba slabo spevnená. Pri jej dodatočnom zaťažení hrozí možnosť uvoľnenia lavín.
Dnes ráno bolo na horách zamračené so slabým snežením, hmlou či zvíreným snehom. Po nočnom ochladení sa teplota vzduchu pohybovala od –18 do –4 stupňov Celzia. Vietor opäť zosilnel, na hrebeňoch fúkal prudký severných smerov s rýchlosťou do 70 km/h. V nárazoch dosahoval až silu mohutnej víchrice s rýchlosťou 140 km/h.
Počas uplynulých 24 hodín pripadlo od poprašku do 25 cm prachového snehu. Vplyvom silného vetra je nový sneh nerovnomerne rozložený a previaty do terénnych nerovností a žľabov, kde vytvoril nestabilné dosky a vankúše. SLP HZS upozorňuje pri pokračujúcom snežení a silnom vetre na stúpajúcu tendenciu lavínového nebezpečenstva.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM