Monika Vengrínová Rôzne

Návštevnosť v botanickej záhrade bola túto sezónu mimoriadna: Kedy zatvára svoje brány?

Vegetačné obdobie tatranskej flóry sa pomaly končí. Rastliny odkvitajú, do botanickej záhrady v Tatranskej Lomnici prichádza jeseň. Aká bola tohtoročná letná sezóna a čo záhradu čaká, kým napadne prvý sneh?

Ilustračný obrázok k článku Návštevnosť v botanickej záhrade bola túto sezónu mimoriadna: Kedy zatvára svoje brány?
Zdroj: Dnes24.sk

V utorok 15. septembra po pätnástej hodine, zatvorí svoje brány Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici. „V tomto období už toho nekvitne veľa. Dokvitajú len tie druhy, ktoré sa rozhodli znovu zakvitnúť. Návštevníci tak môžu ešte v týchto posledných dňoch vidieť žlto kvitnúce devätorníky veľkokveté či fialové kvietky zvončeka tatranského. V záhrade už cítiť prichádzajúcu jeseň v povetrí, listy stromov sa začínajú sfarbovať do žlta a červena. Je to veľmi pekné obdobie v botanickej záhrade,“ pozýva návštevníkov na posledné potulky medzi tatranskou kvetenou Janka Černická, vedúca Expozície tatranskej prírody Štátnych lesov TANAPu.

Uplynulá sezóna bola z pohľadu návštevnosti mimoriadna. Záhradu si prezrelo takmer jedenásťtisíc návštevníkov. Z toho len v priebehu mája a júna veľkú skupinu, v počte až 4 120 tvorili žiaci základných škôl a študenti. S návštevnosťou stúpol aj predaj rastlín. Predalo sa 3 290 sadeníc rastlín a 58 sadeníc stromov. Ako každú sezónu najväčší záujem bol o plesnivec alpínsky, horec Clusiov, silenku bezbyľovú, astru alpínsku a dryádku osemlupienkovú.

Opäť bude sprístupnená o sedem mesiacov

„Naši hostia si pochvaľovali chodník cez kosodrevinu okolo jazierka, ktorý sme sprístupnili v tejto sezóne. Napriek tomu, že v jazierkach sme zápasili s množstvom rias, vyliahlo sa v nich veľké množstvo žiab a mlokov. To bolo veľké lákadlo pre našich najmenších hostí. Napokon zurčiace potôčiky a špliechajúce vodopády sú každoročne veľmi obohacujúce prvky našej záhrady u veľkých aj malých návštevníkov,“ poznamenáva Janka Černická.

Verejnosti bude botanická záhrada opätovne prístupná až o sedem mesiacov. Kým však napadne prvý sneh, nezostane prázdna. „Záhradu musíme zazimovať, teda pripraviť ju na prichádzajúcu zimu. Sadeničky v zásobnej záhrade a jednotlivých alpíniach ošetriť a vyplieť. Počas sezóny sme v našej záhrade nazbierali semená približne 170 druhov rastlín. Tie sa v priestoroch záhrady dosušia, dočistia a pripravia na výsev koncom októbra. Už teraz totiž musíme myslieť na nadchádzajúcu sezónu, aby sa nestalo, že nám budú na predajnom pulte chýbať sadenice. Vypustíme aj niektoré jazierka a vyčistíme ich dná, ako aj ich prítoky od nánosov bahna a rias. Táto sezóna, teplá a chudobná na zrážky, dala zabrať aj zavlažovaciemu systému, ktorý musíme v jednotlivých častiach opraviť. Nesmieme zabudnúť pozbierať a uskladniť menovky, informačné tabuľky a lavičky, ošetriť trávnaté plochy. Čo môžeme urobiť na jeseň, neodkladáme na jar,“ vyratúva neľahké práce Janka Černická.

Tri hektáre, tri stovky bylín a drevín

Verejnosti bola Expozícia tatranskej prírody po prvýkrát sprístupnená 15. júna 1992. Odvtedy každoročne od druhej májovej nedele až do druhej septembrovej nedele majú návštevníci možnosť pozorovať meniacu sa farebnosť tatranských kvetov. Na ploche takmer tri hektáre v ôsmich vápencových a žulových alpíniách a mokradiach sa tu predstavujú takmer tri stovky bylín a drevín počnúc rastlinstvom podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa.

Turisti, ktorí prídu do Tatranského národného parku v jesenných dňoch a počas zimy, môžu vidieť vzácnu tatranskú kvetenu v Múzeu TANAPu Štátnych lesov TANAPu v Tatranskej Lomnici. V presklených vitrínach a diorámach znázorňujúcich jednotlivé vegetačné stupne je celoročne vystavených približne 150 druhov kvetov vrátane tých, ktoré v botanickej záhrade nie je možné dopestovať.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM