Správy

Návštevný poriadok TANAP-U je na svete: Čakalo sa naňho 6 rokov, prináša KĽÚČOVÉ zmeny

Príprava návrhu nového návštevného poriadku odštartovala ešte v roku 2017. Nový poriadok prináša návštevníkom TANAP-u viacero kľúčových zmien.

Ilustračný obrázok k článku Návštevný poriadok TANAP-U je na svete: Čakalo sa naňho 6 rokov, prináša KĽÚČOVÉ zmeny
Zdroj: TASR/Adriána Hudecová

Niekoľkoročná snaha o dokončenie Návštevného poriadku Tatranského národného parku (TANAP) bola zavŕšená. Aj najstarší národný park na Slovensku má svoj strategický dokument. Platiť začne od polovice decembra. Informoval o tom námestník riaditeľa Správy TANAP-u Peter Spitzkopf.

Po tom, ako kľúčový dokument, ktorý určuje pravidlá správania sa návštevníkov v TANAP-e odobril Okresný úrad Prešov, sa v podobe vyhlášky objavil vo Vestníku vlády SR.

Ešte v roku 2017

„Po viac ako šesťročnom procese sa zavŕšilo spoločné úsilie kolektívu ľudí, ktorého výsledkom sú jasné pravidlá pohybu návštevníkov v najstaršom národnom parku na Slovensku. Možno nebudú vyhovovať všetkým, ale faktom je, že odzrkadľujú kompromis medzi záujmami ochrany prírody a požiadavkami záujmových skupín, ktoré využívajú územie národného parku,“ skonštatoval Spitzkopf.

Príprava návrhu nového návštevného poriadku odštartovala ešte v roku 2017, keď vyšlo najavo, že prijatím zákona o ochrane prírody a krajiny v roku 2002 stratila platnosť vyhláška, ktorou sa vyhlasoval Návštevný poriadok TANAP-u.

Od 15. decembra

Ešte v tom roku teda iniciovala vydanie Zoznamu vyhradených miest, ktorý v skratke kopíroval základné pravidlá pôvodného návštevného poriadku, ako i Rozhodnutie o sezónnej uzávere.

To prevzalo zaužívaný režim sezónnej uzávery vybraných turistických chodníkov na území parku. Oba dokumenty platia dodnes, zmeniť sa to má až od 15. decembra, keď nadobudne účinnosť nový návštevný poriadok.

Ten návštevníkom TANAP-u prináša viacero kľúčových zmien. Okrem skrátenia obdobia sezónnej uzávery musia rátať aj s obmedzením vstupu psov a iných zvierat do vysokohorského prostredia.

Ďalšie nové pravidlá

Pohybovať sa v ich spoločnosti môžu len mimo lokalít s výskytom svištích kolónií, so stálou prítomnosťou kamzičích čried a výskytu veľkých šeliem i ďalších vzácnych a ohrozených živočíchov.

Nový návštevný poriadok zlegalizuje aj pohyb turistov v okolí vysokohorských chát či vrcholov štítov alebo na iných miestach mimo značených turistických chodníkov, kde sa s cieľom krátkodobého oddychu zvykne zhromažďovať množstvo ľudí.

S novými pravidlami musia rátať aj horolezci, skialpinisti i vyznávači zimnej turistiky.

Cyklistov podľa Spitzkopfa poteší predĺženie existujúcich cykloturistických trás či nové vyhradené miesta pre cykloturistiku. Rozšíria sa tiež areály pre vodnú turistiku a oficiálne sa nastavia tiež pravidlá pre geocaching v národnom parku.

Ešte nie sú na konci

O novinkách sa návštevníci postupne dozvedia prostredníctvom webstránky, vyznačené budú aj priamo v teréne.

„Na jednej strane sme sa síce úspešne dopracovali k finálnej podobe návštevného poriadku, avšak ani zďaleka nie sme na konci. Práve naopak. Pred nami je množstvo mravčej práce, ktorá by mala viesť k tomu, že si tieto pravidlá postupne osvojí každý návštevník. Aj preto sa budeme snažiť byť prvý rok voči turistom tolerantní a dúfame, že takisto aj oni budú mať pochopenie voči nám pri zavádzaní pravidiel,“ uzatvára Spitzkopf.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM