Peter Handzuš Rôzne

Nepočujúci športovci chcú novú šancu

Hľadať kontinuitu medzi minulosťou a novou budúcnosťou, také má byť smerovanie novej Slovenskej federácie nepočujúcich športovcov (SFNŠ). Toto by malo byť prioritou tejto novej organizácie, ktorá vzišla z valného zhromaždenia z Trenčína 9. júla toht

Do života federáciu pred verejnosťou uviedol na stredajšej tlačovej konferencii jej generálny sekretár Dušan Dědeček, pričom predstavil aj jej vedenie na čele s prezidentom Milošom Štefekom. Podľa neho bude poslaním SFNŠ uplatňovanie individuálnych a kolektívnych potrieb nepočujúcich športovcov, príprava na telesnú kultúru a na reprezentáciu doma aj v zahraničí. Práve na účinkovanie mimo Slovenska, dostali slovenskí nepočujúci športovci stop od Medzinárodného výboru športu pre nepočujúcich (ICSD), po tom, čo Slovenský deaflympijský výbor (SDV) zlyhal pri zimnej deaflympiáde vo Vysokých Tatrách. „Nechceme sa už zaoberať minulosťou, ale už len budúcnosťou,“ povedal Miloš Štefek a dodal: „Chceme pomôcť našim športovcom opäť sa dostať tam, kam svojimi výkonmi patria, teda na medzinárodnú scénu, z ktorej boli následkom zrušenia deaflympiády na Slovensku vylúčení.“ O to sa bude snažiť aj na septembrovom (13.-15.) 43. Kongrese ICSD v Ríme, na ktorý dostali už aj pozvanie. Dovtedy ale musia mať svoje vlastné stanovy, ktoré sú už na schvaľovaní na MV SR a následne musia byť aj zaregistrovaní na MŠ SR. Aj preto je cieľom SFNŠ otvoriť verejnú diskusiu s ministerstvom školstva, nadviazanie spolupráce aj s počujúcimi športovcami a komunikácia so športovými klubmi.

Miloš Štefek sa v stručnosti vrátil aj k pôsobeniu SDV na Slovensku za uplynulých päť rokov. „Boli to roky, ktoré nás vinou pána Rudu dostali do medzinárodnej izolácie a zostali nám obrovské dlhy,“ povedal na margo SDV, ktorá aj po tomto škandále ešte stále riadne funguje. „Tie dlhy sú okolo 11 miliónov eur, ale ich presné vyčíslenie stále nie je ešte ukončené a môžu byť oveľa vyššie a tým pádom aj tresty pre zodpovedné osoby,“ dodal M. Štefek. Nesúhlas s ním vyslovil Peter Pástor, prezident SDV a SAZNŠ, ktorého vedenie SFNŠ na svoju tlačovú konferenciu pozvalo. „Nie všetko je tak, ako povedal pán Štefek,“ zdôraznil vo svojom príhovore P. Pástor, ale na konkrétne otázky neodpovedal, len rozdal ich stanovisko s odkazom, že na prípadné otázky odpovie cez ich mailovú adresu, na čo z TK odišiel.

Slovenská federácia nepočujúcich športovcov je personálne zabezpečená novými ľuďmi. „Vieme, že nová cesta, na ktorú sme sa vydali nebude ľahká. Chceme však slovenskú aj medzinárodnú verejnosť presvedčiť, že sa dá robiť aj poctivou prácou ľudí, ktorých prvoradým cieľom je šport a nie osobné ciele,“ zdôraznil Miloš Štefek.

Keď sa spomenulo meno Jaromíra Rudu, hovorilo sa ako o veľkom manipulátorovi, ktorý svojimi rečami dokázal mnohých presvedčiť o „svojej“ pravde. „Nie všetci sme s ním súhlasili, ale svojím prejavom dokázal presvedčiť. Podarilo sa mu to aj v mojom prípade. Aj preto som za neho na poslednej konferencii hlasoval,“ priznal Dušan Dědeček. „Avízo, že deaflympiáda na Slovensku sa nakoniec neuskutoční, bolo známe už dlhší čas a aj preto si myslím, že pán Ruda by mal byť do smrti izolovaný. Tie dlhy, ktoré tu zostali, by sme nesplatili, ani keby sme všetci popredávali svoje domy,“ uzavrel Dušan Dědeček.

Text+foto: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM