Rôzne

Nepodceňujte preventívne prehliadky: Ročne ich absolvuje iba tretina dospelých

Preventívne prehliadky by mali byť samozrejmé, aj keď sa ľudia cítia dobre. Ročne sa k doktorovi vyberie iba tretina dospelých Slovákov.

Ilustračný obrázok k článku Nepodceňujte preventívne prehliadky: Ročne ich absolvuje iba tretina dospelých
Zdroj: TASR

Preventívnu prehliadku by ľudia nemali ignorovať, a to ani v prípade, že sa cítia zdraví. Každoročne ju absolvuje len jeden z troch dospelých Slovákov. Poukazujú na to dáta Inštitútu zdravotnej politiky (IZP), ktoré inštitút zverejnil na sociálnej sieti.

Na preventívnu prehliadku možno zájsť k svojmu všeobecnému lekárovi. „Máte na ňu nárok raz za dva roky. Ak ste darcom krvi, orgánov alebo tkanív, tak ju môžete absolvovať každý rok. Lekár zhodnotí zdravotné riziká vyplývajúce z vašej rodinnej anamnézy, vášho životného štýlu, skontroluje stav očkovania a nasleduje komplexné vyšetrenie vášho tela,“ informuje IZP.

Najčastejšími príčinami úmrtí na Slovensku sú srdcovo-cievne a nádorové ochorenia. Tie v počiatočných štádiách ťažko zbadať. „Necítime bolesť a nevidíme nijaké príznaky. Práve v tomto štádiu je však najlepšie začať s liečbou a aj to je jedným z dôvodov, prečo by sme nemali preventívne prehliadky ignorovať,“ zdôrazňujú odborníci. V rámci prehliadky sa robia aj odbery na hematologické a biochemické vyšetrenia. Čerstvo plnoletí poistenci a poistenci nad 40 rokov absolvujú aj vyšetrenie krvných tukov – cholesterolu a triacylglycerolov.

Ako IZP dodáva, niekedy nie je ľahké nájsť si na preventívnu prehliadku čas, ale práve ten môže priniesť niekoľko ďalších zdravých rokov života.

Foto: ilustračné

V boji proti chrípke vám môže pomôcť očkovanie. Viac sa dozviete vo videu!

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie