Nešťastie na letisku: Zrútil sa 7-tonový vrtuľník Mi-8!

AKTUALIZOVANÉ. Letecké nešťastie! Na popradskom letisku sa zrútil sedemtonový vrtuľník MI-8. Podľa očitého svedka sa stroj pri pristávaní začal nezvyčajne krútiť. Na miesto nehody okamžite vyštartovali hasiči. Na miesto nehody smeruje inšpekcia Letec

Marián Handzuš Krimi
Marián Handzuš Krimi

Nešťastie na letisku: Zrútil sa 7-tonový vrtuľník Mi-8!

AKTUALIZOVANÉ. Letecké nešťastie! Na popradskom letisku sa zrútil sedemtonový vrtuľník MI-8. Podľa očitého svedka sa stroj pri pristávaní začal nezvyčajne krútiť. Na miesto nehody okamžite vyštartovali hasiči. Na miesto nehody smeruje inšpekcia Letec

Podľa čerstvých informácií došlo okolo 19:30 k havárii jedného z vrtuľníkov popradskej firmy TECH-MOT. Predbežné údaje nehovoria o obetiach či zraneniach. Situáciu sledujeme a budeme priebežne aktualizovať.

Podľa výpovede očitého svedka Martina z Popradu, ktorý chodí na letisko natáčať lietadlá pravidelne, bolo pristávanie tohto vrtuľníka od začiatku podozrivé. Vrtuľníky TECH-MONTu totiž majú základňu v Spišskej Novej Vsi: „Pri pristávaní sa vrtuľník začal zvláštne krútiť a po dopade bolo vidieť krátky záblesk. Hasiči z celého Popradu tu boli do štyroch minút.“ Vrtuľník teda zrejme začal s autorotáciou.

Podľa neoverených informácií posádka stihla pred pádom zo stroja vyskočiť. Verme, že sa nikomu nič nestalo.

Prvé, neoficiálne údaje, hovoria o jednom ľahko zranenom a ďalších iba otrasených pasažieroch. Viac budeme vedieť po oficiálnom vyhlásení. Momentálne zasadá krízový štáb a situáciu i okolnosti prešetruje.

Riaditeľka letiska Poprad -Tatry Ivana Herkeľová poskytla krátko pred 23. hodinou novinárom toto vyhlásenie: „Dňa 3.8.2012 o 19.30 h miestneho času pri pristávaní na Letisku Poprad-Tatry došlo z doposiaľ nezistených príčin k leteckej nehode vrtuľníka typu MI-8.“

Bezprostredná pomoc bola poskytnutá útvarmi záchrannej hasičskej služby a úsekom letiskovej ochrany. Podľa predbežných informácií trojčlenná posádka neutrpela vážnejšie zranenia.

Miesto leteckej nehody prevzali policajné orgány. „Ďalšie informácie z objektívnych dôvodov poskytovať nebudeme,“ uzavrela Herkeľová.

K nehode došlo na trávnatej ploche letiska v jeho západnej časti. V tom času už boli v odletovej hale turisti čakajúci na charterový let do bulharského Burgasu. Podľa riaditeľky Herkeľovej k ohrozeniu chodu letiska nedošlo práve preto, že vrtuľník padol na trávnatú plochu. Lietadlo s turistami tak mohlo bez problémov pristáť aj odletieť.

K nehode boli privolaní aj popradskí hasiči prostredníctvom tiesňovej linky 112.

„Keď prišli naši hasiči na miesto nehody, zasahovali tam letiskoví hasiči a vrtuľník nehorel, bolo tam len dymenie“ **povedal riaditeľ popradských hasičov Ondrej Šproch a dodal: **„Momentálne sme na mieste a po do hode s policajným zborom zabezpečujeme miesto, lebo sa čaká na vyšetrovateľov.“

Miesto nehody je uzavreté páskou a majú k nemu prístup len hasiči a policajti. Na mieste bude prebiehať vyšetrovanie inšpekcie Leteckého úradu.

[color=#ff0000]­AKTUALIZÁCIA Ako informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Daniel Džobanik, na popradské letisko dnes pricestovali na obhliadku vrtuľníka pracovníci Leteckého úradu SR, ktorí zisťujú príčiny nehody.

** „Danou vecou sa bude zaoberať aj policajný vyšetrovateľ z Popradu,“** podotkol Džobanik s tým, že v tejto súvislosti sa zrejme začne aj trestné stíhanie. „Budeme čakať na závery vyšetrovania odborníkov z Leteckého úradu,“ poznamenal.

Vrtuľník havaroval na popradskom letisku z doposiaľ nezistených príčin v piatok približne o 19.30 h. Priletel tam z Vysokých Tatier.

„Vrtuľník počas pristávania z približne desaťmetrovej výšky padol na zem a listami rotora sa zaryl do zeme, následkom čoho sa otočil viackrát okolo svojej osi a jeho motor následne zhasol. Poškodil sa v rotorovej časti a bol ulomený jeho chvost, kde chýbali vyrovnávacie listy rotora,“ priblížil Džobanik s tým, že počas nehody utrpeli ľahké zranenie dvaja z troch členov posádky.

**// „Podľa vyjadrení pracovníkov Rýchlej zdravotníckej pomoci pilot utrpel odreninu ľavej hornej končatiny a ďalší člen posádky sa sťažoval na bolesti v chrbtici,“// **ozrejmil policajný hovorca.

Nehoda vrtuľníka chod popradského letiska nenarušila, keďže nespadol na betónovú, ale trávnatú plochu. „Naša prevádzka je zabezpečovaná štandardným spôsobom,“ povedala Herkeľová s tým, že v súvislosti so spomínanou udalosťou zasadal ešte v piatok večer krízový štáb. „Informácie, ktoré sme získali, sme dnes odovzdali polícii a Leteckému úradu,“ doplnila riaditeľka.

Vyšetrovanie a obhliadka miesta nehody stále prebieha.** „Podľa mojich informácií vrtuľník nebude predmetom zaistenia a dnes dôjde pravdepodobne k jeho odtiahnutiu a úprave trávnatej plochy letiska,“** uzavrela Herkeľová.

[blockquote]V ar­chíve sme našli zábery, ktoré zachycujú spomínaný vrtuľník pri práci na popradskom sídlisku. V októbri 2009 tam pomáhal pri inštalácii antén telekomunikačného operátora na jednom z 13-poschodových bytových domov. Je otázne, či spomínaný stroj po piatkovej havárii ešte vzlietne, podstatné je však to, že pri nej nikto neprišiel o život. [/blockquote] [youtube=width,he­ight][/youtube]

[size=15][color=#ff0000]­Viac informácií z vyšetrovania nehody sa dozviete [link=http://www­.poprad24.sk/clan­ky?extend.140096_Pad-vrtulnika-Mi-8:-Policia-poskytla-dalsie-informacie]TU![/lin­k][/color][/si­ze]

Poprad24/tasr Foto: Peter Handzuš Video: Peter Handzuš, Pavol Krupka

Nešťastie na letisku: Zrútil sa 7-tonový vrtuľník Mi-8!
1
Galéria
vrtulnik
3
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín