Utorok 23. júl 2019 Oľga  17 °C
Pavol Krupka Kultúra

Netradičný zážitok: Organová hudba znela osem hodín

Dvanásť organistov a osem hodín hudby v dvoch popradských kostoloch. Takto vyzeral piatkový Organový maratón, koncertné podujatie, ktoré sa pod Tatrami konalo prvýkrát, v rámci rovnako premiérového podujatia Dni svätého Egídia.

Koncertné vystúpenia sa začali v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie popoludní a plynulo pokračovali večer v najstaršom popradskom kostole, zasvätenom svätému Egídiovi. Zazneli skladby najväčších hudobných a organových velikánov, akými sú Johann Sebastian Bach či César Franck, v programe boli aj skladby autorov modernej hudby a dielo slovenského skladateľa Mikuláša Schneidra-Trnavského.

S myšlienkou usporiadať toto podujatie prišiel popradský rímskokatolícky dekan Anton Oparty, ktorý vie, že sa má pri jeho realizácii o koho oprieť. V Poprade a v jeho okolí totiž pôsobia liturgickí organisti a pedagógovia, vyučujúci hru na tomto nástroji, ktorí sú schopní a ochotní organový maratón zorganizovať a prispieť aj svojím vystúpením. Sú tu aj dva nástroje, ktoré síce nemožno označiť ako koncertné, ale predsa sú vhodné aj na takéto účely. Zvláštnu atmosféru má organová hra v Kostole sv. Egídia, kde sa nachádza nedávno zrekonštruovaný organ s historickou barokovou skriňou z roku 1776.

[blockquote]Viac sa o organovom maratóne dozviete z rozhovoru vo videu. Vychutnajte si tiež aspoň zlomok nádhernej organovej hudby z oboch katolíckych kostolov. V ukážkach znejú Improvizácie na spevy z Taizé, Prelúdium a fúga a mol (Bach) a Les Vêpres de Commun des Saints – Vešpery spoločenstva svätých od Ernesta Chaussona.[/bloc­kquote]

Poprad24/diel­nabies.sk

Netradičný zážitok: Organová hudba znela osem hodín
1
Galéria
Ogranovy-maraton
7
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.