Ilustračný obrázok k článku Nevnímajú ho negatívne, ale nechcú ho: Matejovčania sa obávajú centra na zhodnotenie odpadu
Zdroj: Mesto Zvolen

Nevnímajú ho negatívne, ale nechcú ho: Matejovčania sa obávajú centra na zhodnotenie odpadu

Obyvatelia na stretnutí skonštatovali, že projekt ako taký nevnímajú negatívne, nechcú ho však len pár desiatok metrov od domov.

Správy
Správy

Nevnímajú ho negatívne, ale nechcú ho: Matejovčania sa obávajú centra na zhodnotenie odpadu

Obyvatelia na stretnutí skonštatovali, že projekt ako taký nevnímajú negatívne, nechcú ho však len pár desiatok metrov od domov.

Ilustračný obrázok k článku Nevnímajú ho negatívne, ale nechcú ho: Matejovčania sa obávajú centra na zhodnotenie odpadu
Zdroj: Mesto Zvolen

Obyvatelia mestskej časti Matejovce v Poprade nechcú v blízkostí svojich obydlí centrum energetického a biologického zhodnotenia odpadu (CEBZ).

O benefitoch

Viackrát to investorovi, ktorým je v spolupráci s SPP spoločnosť Brantner, zopakovali na pondelkovom stretnutí na mestskom úrade. Zástupcovia firmy sa občanov snažili presvedčiť o benefitoch projektu aj napriek tomu, že žiadosť o zmenu územného plánu v lokalite po kritike verejnosti primátor Popradu Anton Danko stiahol.

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

Obchodný riaditeľ pre strategický rozvoj a inovácie Brantner Poprad Peter Pajerchin sa na stretnutí snažil vysvetliť zle a mylne interpretované informácie.

Zmena je nutná

„V žiadnom prípade nejde o skládku, boli sme len na začiatku procesu a obyvatelia by mali možnosť sa k projektu vyjadriť, napríklad pri posudzovaní EIA,“ uviedol Pajerchin s tým, že zvažovali viacero lokalít od Liptovského Mikuláša až po Starú Ľubovňu. Ako schodné sa ukázali práve Matejovce a neďaleká obec Gánovce, ktorá už má pripravený na tento zámer aj územný plán.

Pajerchin upozornil, že od roku 2023 už nebude možné skládkovať neupravený komunálny odpad a od roku 2027 ani papier a plasty.

Zmena v zhodnocovaní odpadu je preto podľa neho nutná.

Viac správ z Popradu:

„CEBZ ponúka spracovanie bioodpadu od triedenia cez úpravu až po spracovanie. Prináša princípy cirkulárnej technológie, s cieľom získať recyklovateľné zložky a ďalej ich využívať a zhodnocovať. Ide o výrobu biokompostu a biometánu, ktorý podporí využitie obnoviteľných zdrojov vo výrobe tepla alebo v doprave,“ objasnil Pajerchin.

Nebudú skládkovať

Dodal, že centrum je založené na procese tzv. suchej fermentácie, ktorá pracuje s tuhšou zložkou a menším množstvom vody.

Zároveň obyvateľov ubezpečil, že odpad nebudú skládkovať, ale hneď po dovezení ho spracujú.

Dodal, že autá nebudú chodiť cez mestskú časť, ale obchádzkovou trasou a po novovybudovanej komunikácii. Všetky haly, postavené v rámci areálu na ploche tri až štyri hektáre, majú byť kompletne uzatvorené a ventilované biofiltrom, ktorý redukuje zápach.

„Len vzduchotechnika bude stáť 1,5 milióna eur,“ zdôraznil Pajerchin s tým, že podobné centrum sa zrealizuje v Martine či v Nových Zámkoch.

Zostaňte u nás, máme ďalšie nové správy:

Obyvatelia na stretnutí skonštatovali, že projekt ako taký nevnímajú negatívne, nechcú ho však len pár desiatok metrov od domov. Okrem iného sa obávajú zápachu, hluku a tiež zvýšeného počtu áut. Je predpoklad, že denne privezie odpad do centra z celého regiónu približne 50 áut.

Nechcú to

„Okrem toho je tam aj riziko výbuchu, jednoducho my to pri našich domoch nechceme,“ uviedla jedna z prítomných občanov. Upozornila, že obyvatelia už susedia s priemyselným parkom, čo ich bývanie dosť znehodnocuje.

„Keď tam pribudne ďalšia hala, my tu budeme ako v takom priemyselnom skanzene,“ dodala ďalšia z prítomných.

Územný plán v lokalite sa bude môcť meniť najskôr až o pol roka. Primátor upozornil, že pri procese došlo k dvom chybám, lokalita bola zle graficky zakreslená na mape a v textovej časti sa omylom vypustilo slovíčko „nie“.

„Išlo by o zhodnotenie nie nebezpečného odpadu, ide o prínosný projekt. V tomto smere však zlyhala komunikácia investora aj mestského úradu. Celý proces je tak uzavretý,“ skonštatoval Danko.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín