Utorok 23. júl 2019 Oľga  18 °C
Lucia Šútorová Rôzne

Nezabudni na mňa v aute: Polícia ukázala, ako podať prvú pomoc dieťaťu, VIDEO

Preventívna akcia apeluje na rodičov aj tento rok. Polícia ukázala, ako podať prvú pomoc dieťaťu po vyslobodení z rozhorúčeného auta.

Ilustračný obrázok k článku Nezabudni na mňa v aute: Polícia ukázala, ako podať prvú pomoc dieťaťu, VIDEO
Zdroj: TASR

Policajti budú počas leta rozdávať letáky aj vône s mottom Nezabudni na mňa v aute. Ide o preventívny projekt, ktorý polícia predstavila v stredu na tlačovej konferencii v Bratislave.

Nebezpečných je aj pár minút

Prípadov, keď rodič zabudne dieťa v aute súhrou okolností, je vo svete veľa. „Po minuloročných prípadoch, keď rodičia zabudli svoje dieťa v aute, polícia SR pripravila projekt Nezabudni na mňa v aute. Najmä v období horúčav je nebezpečné nechať dieťa v aute čo i len na pár minút. Preto sme tento rok pripravili v rámci projektu ukážku poskytnutia prvej pomoci dieťaťu po vyslobodení z rozhorúčeného auta,“ uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) SR Denisa Baloghová.

Polícia SR odporúča vodičom, aby výstražné letáky umiestňovali v autách na viditeľných miestach. Zároveň upozorňuje, aby po vystúpení z auta nestrácali pozornosť a svoje deti v nich nezabúdali.

Zodpovednosť má rodič

Ako uviedla rektorka Akadémie PZ Lucia Kurilovská, z trestnoprávneho hľadiska je v takých prípadoch za svoje deti vždy zodpovedný rodič.

„V takých prípadoch môže byť dieťaťu ublížené na zdraví alebo v tých najkrajnejších prípadoch im spôsobia usmrtenie. Rodičia sú v takých prípadoch trestne stíhaní a odsúdení“, zdôraznila Kurilovská.

Ako ďalej podotkla, ľudia, ktorí idú okolo auta, kde vidia uzamknuté dieťa, veľmi ťažko vedia posúdiť, či to dieťa sa v danom aute nachádza päť minút alebo pol hodinu. V každom prípade je z ich strany potrebné konať a nesmú sa báť, že v rámci toho spôsobia škodu. „Trestný zákon pozná totiž inštitút krajnej núdze, čo znamená, že človek, ktorý dieťa takto zachráni a spôsobí pri tom škodu, nie je trestne stíhaný“, dodala Kurilovská.

Foto: ilustračné

Zdroj: Facebook
Zdroj: TASR