Peter Handzuš Krimi

Ničivé nájazdy Rómov: V Tatrách zmizlo 420 stromov

Dennodenne môžete v lese naďabiť na vysoké pne stromov. Akoby ich rúbali ľudia s chorou chrbticou, ktorí majú problém sa ohnúť. Vysoké pne v chránených územiach Tatier neostávajú po profesionálnych pilčíkoch. Takto sa veľmi ľahko identifikuje nelegál

V prvom polroku tohto roku lesníci Štátnych lesov TANAPu prichytili pri nelegálnom výrube a krádeži dreva viac ako stovku páchateľov. Vo viac ako šesťdesiatich prípadoch sa vyšetrovaniu trestného činu krádeže venovala polícia. Napriek neustálemu pohybu a kontrole lesníkov v nimi spravovaných lesných porastoch Tatranského národného parku len za prvý polrok tohto roku páchatelia vyrúbali a ukradli viac ako 420 stromov. Plocha takto preriedeného lesa je takmer tak veľká ako tri futbalové ihriská.

//„Najhoršia situácia je v blízkosti rómskej osady v obci Stráne pod Tatrami v časti nazývanej Fiof. Vyrúbané borovice a smreky končia v peciach miestnych osadníkov,“ //informovala Lenka Burdová zo ŠL TANAPu. Škoda na majetku štátu presiahla 16 230 eur. Štátne lesy TANAPu preto podali v predmetnej veci krádeže dreva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Holiny, vznikajúce na južnej strane Tatier nelegálnym výrubom stromov v blízkosti rómskych osád obcí Rakúsy a Strane pod Tatrami, sa z roka na rok zväčšujú. Od roku 2005 len v týchto miestach prišiel Tatranský národný park o tisícky zdravých stromov.

Lesné porasty sú neustále atakované a poškodzované aj napriek tomu, že Štátne lesy TANAPu ponúknu záujemcom ročne približne 2 000 m3 palivového dreva. Navyše drevo si môžu záujemcovia pripraviť v lese aj svojpomocne. V rámci samovýroby si tak môžu od Štátnych lesov TANAPu ročne odkúpiť približne 8 000 m3 dreva. Jeho cena za meter kubický sa, podľa hrúbky dreva, pohybuje od 1,50 do 5,40 eura. O takto ponúkané palivové drevo však zo strany väčšiny obyvateľov osád je len malý záujem.

Výsledkom neriešenia tohto dlhodobého problému je škoda na majetku štátu, ktorá za posledných sedem rokov presiahla 41 000 eur. Environmentálne škody v prípade poškodzovania chráneného územia Tatranského národného parku sú nevyčísliteľné.

Poprad24 Foto: archív ŠL TANAPu

drevo_kradez
1
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM