Peter Handzuš Rôzne

Niekedy je čas len na dotankovanie paliva: Dva zásahy leteckých záchranárov

V oblasti Ľadového štítu sa zranil horolezec, v Monkovej doline skolaboval turista. K obom letel vrtuľník VZZS z popradskej základne.

Ilustračný obrázok k článku Niekedy je čas len na dotankovanie paliva: Dva zásahy leteckých záchranárov
Zdroj: AIR - TRANSPORT EUROPE, spol.

Leteckí záchranári z Popradu leteli v piatok 25.8.2017 popoludní do Vysokých Tatier k úrazu horolezca, ktorý spadol v oblasti Ľadového štítu, pričom si poranil hornú končatinu. V zostupe náročným terénom už nedokázal pokračovať ďalej. Na palubu vrtuľníka sa pridal aj člen Horskej záchrannej služby, ktorý bol po prílete na miesto určenia k zranenému spustený palubným navijakom. „V transportnej sedačke bol z terénu evakuovaný a počas medzipristátia ošetrený lekárom leteckých záchranárov. Následne bol na pristávacej ploche v Starom Smokovci odovzdaný do ďalšej starostlivosti privolanej rýchlej zdravotnej pomoci,“ uviedla hovorkyňa leteckých záchranárov Zuzana Hopjaková.

V zapätí prišla ďalšia požiadavka o zásah do terénu. Po dotankovaní vrtuľníka letela posádka leteckých záchranárov spolu s horským záchranárom do Belianskych Tatier. V Monkovej doline sa nachádzal 27-ročný poľský turista, ktorý počas túry náhle skolaboval. „Z opretia vrtuľníka bol lekár aj horský záchranár k mužovi vysadení. Po primárnom ošetrení ho v transportnej sieti z miesta evakuovali. Vzhľadom na to, že jeho zdravotný stav si nevyžadoval ďalšie ošetrenie v zdravotníckom zariadení, bol poľský turista ponechaný v Starom Smokovci, odkiaľ pokračoval ďalej samostatne,“ dodala Zuzana Hopjaková.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM