Jaroslav Dodok Rôzne

Niekedy je objatie všetko, čo potrebujeme

V roku 2004 si to uvedomil aj Austrálčan Juan Mann zo Sydney. Keď sa mu rozpadla rodina, opustila ho snúbenica a jeho život sa zrútil. Strávil dlhý čas omámený len samotou a smútkom v Blue Mountains.

Po niekoľkých mesiacoch trápenia pochopil, že to nikam nevedie a preto sadol na lietadlo. Vrátil sa do rodného mesta Sydney. Keď vystupoval z lietadla, videl ako každého niekto víta a videl šťastie na tvárach ľudí. Lenže jeho nečakal nikto. A to ho prinútilo premýšľať nad zmenou. Spomenul si na posledné slová jeho otca. „Nemusíš zmeniť svet, stačí ak zmeníš niečo“.

Po istom čase sa mu ozval jeho starý kamarát a pozval ho na oslavu. Chcel mu pomôcť so znovu začlenením medzi „normálnych“ ľudí. Juan však nebol úplne spokojný. Videl okolo seba ľudí, no nemal pocit, že by im mal čo ponúknuť. Nemal sa s nimi o čom rozprávať. Všimol si však jedno. Aj keď sa zabávali, nemali radosť aj v očiach.** „Niečo“ im chýbalo, a to „niečo“ im chcel dať. **

[blockquote]Ne­čakane sa pri ňom objavilo dievča, usmialo sa na neho a iba ho objalo. Nevedel prečo, jednoducho to urobilo. Dostal objatie po veľmi dlhom čase a zrazu mu bolo o niečo lepšie. Bol šťastnejší.** „To objatie nezmenilo moje problémy, ani nezmenilo svet, ale zmenilo aspoň niečo. Bol som šťastný a pochopil som, čo môžem dať ľuďom okolo. Pochopil som, čo chcem robiť.“**[/bloc­kquote]

[color=#ff0000]Hneď na druhý deň Juan napísal na kus kartónovej škatule, slovné spojenie FREE HUGS – objatie zadarmo. Vyšiel s ním do ulíc a ponúkal objatie komukoľvek, kto okolo neho prešiel. Nerobil rozdiely v rase, postavení, veku, ani v ničom inom. [/color]

Jeho „projekt“ sa stal veľmi úspešným a natoľko kontroverzným že ho polícia zakázala. Ľudia ktorí s ním sympatizovali, okamžite rozbehli petíciu na znovu zavedenie FREE HUGS. Zozbierali niekoľko tisíc podpisov a do ulíc sa opäť vrátili objatia a radosť.

22. septembra 2006 sa projekt FREE HUGS spopularizoval videom na YouTube. Už v decembri bolo zhliadnuté približne 9 miliónmi užívateľov a prehrané viac než 68,5 milión krát. Viac ako 122 000 ľudí ohodnotilo video hodnotením 4,89 z 5 hviez­dičiek. Bolo natočené v Sydney a účinkovali v ňom Juan so svojou tabuľou FREE HUGS a náhodní okoloidúci, ktorí či už prijali alebo neprijali jeho ponuku na objatie. Vo videu hrala hudba od kapely Sick Puppies, a materiál z ktorého bolo video zostrihané, natočil spevák uvedenej kapely, s ktorou sa Juan spoznal rok pre tým.

Pozrite si video aj vy:

[youtube=400,270]h­ttp://youtu.be/vr3×_RRJ­dd4[/youtube]

Zdroj: youtube.com

Čoraz viac ľudí sa nechá objať, a dokonca sú ľudia, ktorí sa dobrovoľne stávajú sami „rozdávačmi“ objatí. V súčasnosti má projekt svoje centrá po celom svete, vo viac ako 80 krajinách a neustále sa rozširuje.

Text: Peter Dóža Foto: Archív ST24

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie