Veronika Hunyadiová Správy

Nová tarifa, mesačníky aj virtuálne karty. V prímestskej doprave pribudnú novinky

Košický a Prešovský samosprávny kraj pripravujú ďalšie novinky v integrovanom dopravnom systéme. Na čo všetko sa môžu cestujúci tešiť?

Ilustračný obrázok k článku Nová tarifa, mesačníky aj virtuálne karty. V prímestskej doprave pribudnú novinky
Zdroj: TASR/František Iván

V prímestskej autobusovej doprave na východnom Slovensku pribudnú už čoskoro mesačníky a virtuálne karty. Zónová tarifa zas zvýhodní pravidelných cestujúcich. Košický samosprávny kraj (KSK) a Prešovský samosprávny kraj (PSK) pripravujú ďalšie novinky v integrovanom dopravnom systéme (IDS Východ).

Tarifa prímestskej autobusovej dopravy sa už čoskoro zmení z kilometrickej na zónovú, ktorá prinesie výrazné rozšírenie ponuky cestovných lístkov, najmä prestupných a predplatných. Cestovné sa nebude určovať podľa kilometrických pásiem, ako je to dnes, ale podľa počtu tarifných zón na trase.

Moderné cestovanie

„Už tretí rok pracujeme na funkčnom a modernom integrovanom dopravnom systéme, ktorý na východe Slovenska zatraktívni cestovanie verejnou dopravou po vzore svetových metropol a regiónov. Najbližším krokom, ktorý zmodernizuje prepravu cestujúcich, je preto zavedenie zónovej tarify. Táto zmena prinesie benefit najmä pravidelným cestujúcim, nakoľko pri dlhodobom využívaní verejnej dopravy si budú môcť uplatniť viaceré benefity," uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

„Zónová tarifa bude zároveň základom pre budúcu integráciu železničnej dopravy a MHD v Košiciach, Prešove a ďalších mestách na východe Slovenska do spoločného tarifného systému. Konečným cieľom je, aby jeden cestovný lístok platil bez obmedzení v autobusovej, železničnej, aj mestskej hromadnej doprave,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Okrem toho sa zavedú chýbajúce mesačníky, či prestupné lístky, ktoré sú inde štandardom. Trnka verí, že tieto zmeny prispejú k efektívnejšiemu fungovaniu verejnej dopravy a motivujú cestujúcich, aby presadli z áut do autobusov. Cieľom avizovaných noviniek je zvýhodnenie pravidelných cestujúcich a popularizácia verejnej dopravy medzi mladými ľuďmi.

Ďalšou významnou zmenou bude zavedenie virtuálnych dopravných kariet. „Cestovanie s virtuálnymi kartami bude jednoduchšie, praktickejšie a modernejšie. Za svoj lístok zaplatí cestujúci jednoduchým priložením mobilného telefónu s NFC technológiou k čítaciemu zariadeniu, rovnako si overí aj platnosť svojho mesačníka. Cieľom tejto novinky je zatraktívniť cestovanie v prímestskej doprave a v kombinácii s predplatnými lístkami aj rýchlejšie vybaviť cestujúcich,“ dodal Majerský.

Rozšírenie zliav

Zmeny sa dotknú aj štruktúry zliav. Najvýraznejšou novinkou bude polovičná zľava pre seniorov od 63 do 70 rokov, ktorí dnes platia plné cestovné. Oproti súčasnému stavu dôjde k zjednoteniu a percentuálnemu zvýšeniu zľavy pre všetky kategórie cestujúcich, ktorí majú nárok na tzv. zľavnené cestovné, a to zo súčasných približne 40 – 45 % na rovných 50 %.

V prípade iných foriem platieb než z dopravnej karty dôjde k určitému nárastu cestovného. Zámerom je motivovať cestujúcich k prechodu do vernostného systému dopravných kariet (či už fyzických alebo virtuálnych), na ktoré budú viazané cenovo zvýhodnené predplatné a prestupné lístky.

Zmena tarify a zavedenie virtuálnych dopravných kariet sa bude týkať zmluvných dopravcov KSK a PSK, ktorí vykonávajú služby prímestskej pravidelnej autobusovej dopravy vo verejnom záujme. Konkrétne ARRIVA Michalovce, BUS Karpaty, eurobus, SAD Humenné, SAD Poprad a SAD Prešov.

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM