Monika Vengrínová Samospráva

Novú tvár môžu dať Popradu aj študenti architektúry: Ako sa popasujú s priestormi pivovaru či námestia?

Horse, bývalý pivovar, Dukelské kasárne, námestie... Miesta, ktoré nevyhnutne potrebujú zmenu. Tú môžu navrhnúť študenti architektúry, ktorí budú dané kritické miesta riešiť vo svojich diplomových prácach. Určité zadania už dostali.

Ilustračný obrázok k článku Novú tvár môžu dať Popradu aj študenti architektúry: Ako sa popasujú s priestormi pivovaru či námestia?
Foto: Pavol Krupka / Zdroj: Dnes24.sk

„Poprad má niekoľko zón, ktoré je potrebné riešiť komplexne. Ide o väčšie celky, na ktoré sa vo svojich diplomových prácach zamerajú študenti architektúry. Myslím si, že tu dostatočne využijú svoje možnosti a schopnosti a my si potom z návrhov vyberieme tie, ktoré budú pre Poprad najlepšie,“ vysvetlil víziu riešenia kameňov úrazu nášho mesta primátor Popradu Jozef Švagerko. Dodal, že študenti už dostali určité zadania a v blízkej dobe ich čakajú v Poprade workshopy.

Poradným orgánom mesta v rámci riešenia urbanizácie, architektúry a rozvoja mesta bude v Poprade i Rada pre priestorové plánovanie. V príprave je aj Útvar pre rozvoj, plánovanie a architektúru mesta Poprad, ktorý bude novým útvarom v štruktúre Mestského úradu vo vzťahu k systematickému rozvoju mesta. Pripravuje sa aj servis pre občanov pri plánovaní výstavby, a to digitalizácia územného plánu, ortofotomapa či geografický informačný systém, ktorý by mal prinášať informácie a efektívne prehľady o meste samotným obyvateľom, podnikateľom a pod.

Aktuálne je v príprave tiež zonácia centra mesta a jeho oživenie. Okrem nákupného centra Forum, ktoré je vo výstavbe a jeho otvorenie je naplánované na 22.október tohto roka, mesto na námestí pripravuje i drevené stánky, rieši digitalizáciu kina, prebieha rekonštrukcia Podtatranského múzea, a pod.

„Neobávate sa, že po otvorení OC Forum sa celá aktivita a pohyb sústredí iba tam a do jeho blízkeho okolia, čím utrpia iné prevádzky v centre mesta? Predsa len, všetko tam bude pod jednou strechou a naše námestie už teraz spí okrem dní, kedy sú v centre trhy,“ položil otázku primátorovi náš čitateľ Ivan a zaujímal sa i o osud budovy niekdajšieho úradu práce, ktorá je dnes, podľa jeho slov, v žalostnom stave a vedľa novobudovaného nákupného centra bude vyzerať ako päsť na oko.

Podľa Jozefa Švagerka je na samotných podnikateľoch z centra mesta, aby dokázali vytvoriť takú ponuku, ktorá ľudí pritiahne: „Samospráva urobí všetko preto, aby bola v tomto smere v rámci svojich možností nápomocná. Čo sa týka danej budovy, problém je v prebiehajúcom súdnom spore, kvôli ktorému nemôžeme pristúpiť ku komplexnému riešeniu jej stavu“.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie