Monika Vengrínová Rôzne

Nový chatár na Térynke už naplno pracuje: Upratuje, varí čaj a robí aj vynášky

Nový chatár na Téryho chate vo Vysokých Tatrách Peter Michalka už naplno pracuje. Okamžite sa zapojil do pracovného procesu, začal umývať riady, obsluhovať, zohrievať polievku i variť čaj. Na rad príde aj obnova chaty.

Ilustračný obrázok k článku Nový chatár na Térynke už naplno pracuje: Upratuje, varí čaj a robí aj vynášky
Zdroj: TASR

Polovica pôvodného personálu z chaty, podľa Michalku odišla, tých musel nahradiť novými zamestnancami, ostatní tu ostali pracovať. Zatiaľ býva na chate sám, časom by ho však mala nasledovať aj jeho rodina.

Chce sa venovať obnove chaty

„Chodievam aj dole, ale odkedy som tu ako chatár, tak som tu bol každý deň. Buď som tu prespal, alebo som prišiel ráno s vynáškou. Snažím sa aj vynášať tovar, ale nie som nosič, ktorý vynesie 70 kíl, moje maximum je okolo tých 40 kilogramov tovaru,“ doplnil Michalka, ktorý pochádza z Bratislavy, ale už 15 rokov žije v Tatrách. Pracoval ako vysokohorský nosič, istý čas bol zamestnaný aj na Téryho chate a prevádzkovanie tejto chaty je pre neho splnenie sna. Na zimu sa teší, Silvester na chate je už zarezervovaný, o Vianoce zatiaľ nie je až taký záujem.

Nový chatár sa chce venovať aj obnove chaty, zatiaľ mu to však situácia nedovolila, keďže ľudí stále chodí dosť. „Musíme sa teraz venovať klientom, ktorí nás navštevujú v dosť veľkých počtoch, keďže počasie bolo priaznivé na turistiku. Až keď sa to trošku utíši, potom môžeme začať s prácami. Mali sme nejaký problém s kotlom, ale už sa to vyriešilo,“ dodal Michalka. Všetky negatíva však zatiaľ nestihol vyhodnotiť, trápi ho najmä neporiadok okolo chaty. 

Pokračuje s upratovaním, oboznamuje sa s chodom

„V najbližších dňoch budeme pracovať na osvetlení schodiska, to chceme dokončiť do víkendu. Pokračujeme s upratovaním a postupne sa oboznamujem s tým, ako to tu chodí,“ uzavrel Michalka, ktorý dostal Téryho chatu do prenájmu na najbližších šesť rokov. Klub slovenských turistov a Slovenský horolezecký spolok JAMES mu dali dôveru vo výberovom konaní, na ktorom sa v polovici septembra zúčastnilo 23 uchádzačov.

Térynka je najvyššie položená celoročne prístupná chata vo Vysokých Tatrách. Podľa projektu spišskosobotského architekta Gedeona Majunkeho ju dal postaviť v roku 1899 Uhorský karpatský spolok.

Nový chatár na Téryho chate sa už pustil do roboty
7
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie