Jaroslav Dodok Od Vás

Nový fenomén: Novodobé hľadanie pokladov

Nemáte dôvod ísť von? Nemáte cieľ svojho výletu? Chcete zažiť dobrodružstvo, napätie a spoznať nový šport?

Ak ste čo i len na jednu otázku odpovedali áno, predstavujem vám novodobú zábavu, ktorá sa volá Geocaching.

Geocaching [vyslov: džíoukešin] (z geo = zem + angl. cache = tajne skryť) je zábava, či určitý druh športu, spočívajúca v hľadaní skrytého objektu, o ktorom sú známe len jeho geografické súradnice. Miesto úkrytu sa nazýva cache – skrýša, schránka – hantýrkou teda keška.

[blockquote]Sú to teda skrýše na zemi, kdekoľvek, väčšinou na pekných zaujímavých miestach. Týmto spôsobom nie len zažijete nezabudnuteľné zážitky s prírody ale aj spoznávate históriu rozličných miest Slovenska či sveta.[/blockquote]

[size=14][color=#cc0000]­Ako na to ??[/color][/size]

V dnešnej dobe ma každý druhý moderný mobil GPS navigíciu. Ak však práve nepatríme medzi ich vlastníkov dnes si taký mobil, či navigačné systémy kúpite za desiatky eur. No takúto investíciu rozhodne nebudete ľutovať. Najjednoduchší spôsob ako sa stať geocacherom je stiahnuť si priamo do mobilu geocaching aplikáciu (cez iTunes, Nokia store – Handy geocahing. Prípadne vygoogliť si pre konkrétny mobilný prístroj či navigačný systém najvhodnejšiu aplikáciu). Ak ste tak urobili pokračujte na stránkach, www.geocaching.com kde sa registrujete a následne po kompletnej registrácii sa môžete zaevidovať na slovenskej doméne teda www.geocaching.sk. Podotýkam, že je to celé zadarmo.

Vyhľadáte si na slovenskej stránke priamo na mape konktrétnu cache, kliknete na ňu a následne vám zobrazí jej názov, GPS súradnice, veľkosť kešky poprípadne históriu konkrétneho miesta alebo jeho zaujímavosti, zakódovanú nápovedu (pomôže vám pri jej hľadaní), no nemusíte ju odkódovať, ak nechcete. Nahodíte súradnice do mobilu, či navigačného systému a môžete sa pustiť do jej hľadania.

Každá keška obsahuje nejaký zápisník (logbook), kde napíšete kedy ste tam boli a svoj nick, pod ktorým si registrovaný na stránkach. Niektoré väčšie skrýše obsahujú aj rôzne predmety starodávne mince, hračky, reklamné predmety, ktoré si nemôžeš zobrať, ale len vymeniť za iné. Pero doporučujem nosiť zo sebou, keďže nie každá keška ho obsahuje.

Nakoniec prídete domov a skrýšu „log-nete“. Čo znamená, že si znova vyhľadáte skrýšu na mape a zobrazíte si jej detaily, tak ako predtým. Následne potom kliknete na „Pridať Log“ presmeruje vás to na medzinárodnú stránku a po prihlásení už len vyplníte formulár, ktorý odošlete. Vtedy sa keška stala pre vás – nájdená. Prajem kopec zážitkov a ešte viac nájdených kešiek.

zdroj: geocaching.sk, wikipedia Text: Marek Balčák

foto: tasr/sita

geocaching
6
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie