Správy

Nový návštevný poriadok TANAP-U je už v platnosti: Nie všetky zmeny sa stretli s pochopením

Prináša viacero kľúčových zmien. S novými pravidlami musia rátať aj horolezci i vyznávači zimnej turistiky.

Ilustračný obrázok k článku Nový návštevný poriadok TANAP-U je už v platnosti: Nie všetky zmeny sa stretli s pochopením
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Po šiestich rokoch príprav v týchto dňoch vstúpil do platnosti nový návštevný poriadok Tatranského národného parku (TANAP-u). Nie všetky sa však podľa námestníka riaditeľa Správy TANAP-u Petra Spitzkopfa stretli s pochopením.

„Asi najväčšia nevôľa bola od psičkárov, horolezcov a vysokohorských turistov. Z ich strany je snaha, aby sme to znova otvorili, podľa nášho názoru nie je šťastné riešenie robiť to hneď. Určite minimálne jednu zimnú a jednu letnú sezónu by to malo prebehnúť, aby sa ukázalo, čo je dobré a čo nie. Potrebujeme získať skúsenosti a prax, aby sme vedeli niečo upraviť, na všetky zmeny treba čas,“ skonštatoval Spitzkopf.

Obmedzený vstup psov

Okrem skrátenia obdobia sezónnej uzávery musia návštevníci rátať aj s obmedzením vstupu psov a iných zvierat do vysokohorského prostredia.

Pohybovať sa v ich spoločnosti môžu návštevníci mimo lokalít s výskytom svištích kolónií, so stálou prítomnosťou kamzičích čried a lokalít výskytu veľkých šeliem i ďalších vzácnych a ohrozených druhov živočíchov.

Zlegalizoval sa aj pohyb turistov v okolí vysokohorských chát či vrcholov štítov alebo na iných miestach mimo značených turistických chodníkov, kde sa zvykne zhromažďovať množstvo ľudí.

S novými pravidlami musia rátať aj horolezci i vyznávači zimnej turistiky.

Skialpinisti sa musia po novom vopred zaregistrovať na webstránke Správy TANAP-u, v úvode na to slúži aplikácia Horskej záchrannej služby a musia tiež byť členom národného horolezeckého zväzu.

Čo poteší cyklistov

„V zahraničí je registrácia úplne bežná, napríklad aj vysokohorské chaty musia viesť vychádzkové knihy túr. Táto prenesená forma registrácie slúži nám pre prehľad a im to môže priniesť benefit pri privolaní pomoci, informácie o lavínach a pod. Myslím si, že je to dobrá vec, len sa s tým návštevníci potrebujú zžiť,“ zdôraznil Spitzkopf.

Cyklistov podľa Správy TANAP-u poteší predĺženie existujúcich cykloturistických trás či nové vyhradené miesta pre cykloturistiku. Rozšíria sa tiež areály pre vodnú turistiku a oficiálne sa nastavia i pravidlá pre geocaching.

O novinkách sa návštevníci postupne dozvedia prostredníctvom webstránky, vyznačené budú aj priamo v teréne.

„Úspešne sme sa dopracovali k finálnej podobe návštevného poriadku, ani zďaleka však nie sme na konci. Pred nami je množstvo mravčej práce, ktorá by mala viesť k tomu, že si tieto pravidlá postupne osvojí každý návštevník. Aj preto sa budeme snažiť byť prvý rok voči turistom tolerantní a dúfame, že takisto aj oni budú mať pochopenie voči nám pri zavádzaní pravidiel,“ uzatvára Spitzkopf.

archívne foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM