Peter Handzuš Rôzne

Nový spôsob hasenia ohňa: Plienkami pre kozmonautov

Niekoľko desiatok hasičov v Tatranskej Lomnici trénovalo hasenie lesného požiaru. Okrem hasenia z vrchu, zlaňovania do ťažko prístupného terénu z vrtuľníka a hasenia zo zeme, si vyskúšali aj nový hasiaci gél, ktorý bol pôvodne vyvinutý ako plienka pr

// „Dnes sme prezentovali letecké hasenie požiaru, ale nosnou časťou bola ochrana budov, kde sme simulovali požiar dvoch drevených objektov, pričom jeden bol ochránený novým hasiacim gélom a následne vystavený požiaru,“// uviedol Marián Lopúch z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade.

Drevená budova, ktorú pred vznikom požiaru hasiči postriekali spomínaným gélom, ohňu odolala. Je to kvôli tomu, pretože gél má podľa Lopúcha vynikajúce vlastnosti, vysokú priľnavosť a veľkú odolnosť voči vysokým teplotám.

// „Má veľmi veľké možnosti použitia v rámci hasičského zboru. Ide o zahraničný výrobok, momentálne máme dve vzorky tohto gélu tu v Poprade a disponujú ňou aj hasiči v Banskej Bystrici. Zatiaľ nie je súčasťou štandardnej výbavy hasičského zboru,“ dodal Lopúch. Gél možno využiť na ochranu budov, realizáciu bezpečnostných zón, deliacich pásov, ale aj na klasické hasenie. „Tento gél je štandardne využívaný pomerne malou časťou európskych krajín, sú to možno len dve krajiny, ktoré ho štandardne využívajú pri hasení požiarov,“// doplnil Lopúch.

Cvičenie v Tatranskej Lomnici sa uskutočnilo aj za účasti zahraničných expertov a špecialistov na hasenie lesných požiarov.// „Cvičenie je súčasťou projektu EUFOFINET v rámci programu INTERREG, čo je systémový program výmeny skúseností medzi európskymi regiónmi. Takže, máme tu lesníckych hasičov z Francúzska, Veľkej Británie, Talianska, Španielska a máme aj dosť veľa partnerov z Grécka. Predstavujeme im tu naše metódy hasenia spolu s tatranskými hasičmi, nakoľko majú dosť veľké skúsenosti s lesnými požiarmi po kalamite v roku 2004,“// vysvetľuje generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra vo Zvolene Milan Lalkovič.

Poprad24/tasr Foto: tasr

plienky
7
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie