Simona Nádašiová Rôzne

Obchod s mŕtvolami?

Monopol pohrebných a cintorínskych služieb (PCS) v PP?

V Poprade sú 3 firmy poskytujúce pohrebné a cintorínske služby. Či je voľná ruka trhu v platnosti aj u nás, má pochybnosti nielen konateľka Acheronu, Ivana Padarasová, ale aj Jozef Király, konateľ spoločnosti Charon. Kapitalizmus a trhová ekonomika so sebou prinášajú aj predpoklady na riadnu súťaž, ktorá má byť zárukou zlepšujúcej sa kvality poskytovaných služieb. Zdá sa, že v Poprade majú výhodu tí, ktorí sú priamo dotovaní z mestského rozpočtu. Pohrebno-cintorínske služby s.r.o., ktorých konateľka je Eva Švecová, sú v správe MÚ. Mestský úrad ustanovuje konateľa, od ktorého raz ročne dostáva správu o vedení s.r.o. Pán Király a pani Padarasová sa zhodujú v tom, že ich postavenie na trhu je jednoznačne znevýhodňované, nakoľko sa stáva pravidelnosťou, že po smrti nebožtíka sa pozostalí dozvedajú, že telo sa už nachádza na cintoríne vo Veľkej, ktorý takisto spravuje MÚ. Je to síce verejné priestranstvo, no konatelia dvoch spomínaných spoločností nemajú možnosť vykonávať všetky činnosti, ktoré s pohrebom súvisia. Od roku 2005 je v platnosti zákon o cintorínskych a pohrebných službách, ktorý ustanovuje práva a povinnosti spoločností poskytujúcich tieto služby.Ministerstvo zdravotníctva dalo do pripomienkového konania návrh zákona o pohrebníctve, ktorý výslovne zakazuje ponúkať a propagovať pohrebné služby v zdravotnických zariadeniach, aby si pozostalí mohli slobodne vyberať.
Štátne patológie sú minulosťou. V dnešných časoch putuje telo pozostalého priamo do pohrebníctva, kde pozostalí mnohokrát už nemyslia na výber firmy, ktorá sa im o všetky potrebné záležitosti súvisiace s pohrebom, postará.
Pani Švecová nemá veľmi chuť komunikovať s konateľmi firiem Charon a Acheron, a tak sa obrátili na Protimonopolný Úrad. Ten však, spolu so Slovenskou obchodnou inšpekciou, Inšpektorátom práce, Úradom pre verejné zdravotníctvo, žiadne pochybenie v konaní Pohrebno-cintorínskych služieb s.r.o. nenašli.

Bývalí zamestnanci tejto s.r.o aj niektorí pozostalí sa na konanie spoločnosti sťažovali. Zdá sa, že problém nevidia len úrady, ktoré vo veci nekonali. Na rozdiel od Bratislavy, ktorá ako mesto spolu so spoločnosťou Marianum dostali pokutu 7 miliónov korún za údajne porušenie protimonopolného postavenia na trhu. Prečo v tom istom štáte, na tom istom trhu za rovnakých podmienok sú niektoré spoločnosti za porušenie zákona pokutované a iné nie?…Stavia mesto svoje vlastné nariadenia nad zákon?

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM