Peter Handzuš Rôzne

Obchodovanie s ľudmi je stále aktuálne. Mestskí policajti sa zamerali na prevenciu

Mestskí policajti vo Vysokých Tatrách sa prevenciou usilujú uchrániť najzraniteľnejšiu skupinu pred prienikom novodobého fenoménu spoločenského života, obchodovaniu s ľuďmi.

Ilustračný obrázok k článku Obchodovanie s ľudmi je stále aktuálne. Mestskí policajti sa zamerali na prevenciu

„Atraktívna práca v hoteli na brehu alpského jazera, pomocník pri rozvoze talianskej pizze, dobre platený sezónny zber špargľových výhonkov a pod. Podobné lákavé udičky črtajúce sľubný príjem v časopriestore Európskej únie nedali spávať minimálne 40 Slovákom, ktorých minulý rok Medzinárodná organizácia pre migráciu identifikovala ako obete obchodovania s ľuďmi. Vidina dobrého zárobku môže mať svoju odvrátenú tvár,“ upozornil zástupca náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Jozef Štefaňák.

Výnosný biznis

Po obchodovaní s narkotikami je to podľa neho aktuálne druhý najvýnosnejší nelegálny biznis. Štefaňák ďalej tvrdí, že odhalené prípady sú aj tak len špičkou ľadovca a v skutočnosti je obetí nelegálneho kupčenia s pracovnou silou omnoho viac. „Medziročne stúpol ich počet v rámci EÚ o viac ako 1500. Vykoris­ťovaných tak mohlo byť už aj 10.000. Čo je však zarážajúci fakt, že sú medzi nimi aj deti,“ dodáva zástupca náčelníka, ktorý je zároveň koordinátorom preventívnych aktivít v rámci Vysokých Tatier.

Slovensko expeduje najmä do Veľkej Británie, Nemecka, Rakúska, ale aj Švédska lacnú pracovnú silu, ktorá doma nenachádza uplatnenie. Kvôli kráľovského platu však môžu podľa Štefaňáka podľahnúť planým sľubom pracovných agentúr.

„Na študentov, naivných brigádnikov bez praxe apelujeme, aby ponuky práce preverili. Najlepšie sú osobné odporúčania dôveryhodných osôb,“ dodáva.

Potenciálnou obeťou sa môže podľa neho stať každý a sofistikovaný spôsob spočíva v nenápadnosti diania a dobrovoľnosti neskoršej obete. „Človek až na mieste zistí, že sľúbené podmienky nebudú dodržané a možno pôjde aj o život,“ načrtáva Štefaňák možný scenár.

Nedôverčivosť sa oplatí

Mladých láka cesta do cudziny kvôli zdokonaleniu sa v inom jazyku, možnosti zarobiť si a bonusom má byť príroda, či kuchyňa cieľovej krajiny, kultúra, pamiatky, história, obchody a pod. „Prospeje aj trocha nedôverčivosti voči cudzím ľuďom, aj keď sa mnohí v zahraničí spočiatku cítia stratení,“ pripomína zlaté pravidlo Štefaňák.

Mestskí policajti odhaľujú pred žiakmi, ktorých možno už v blízkej budúcnosti čaká študijný pobyt, či odborná prax v zahraničí súvisiaca so študijným odborom, úskalia pobytu v cudzom svete a vybavia ich brožúrkou s telefonickými kontaktmi. Pridajú aj inštrukcie, ktoré by človek v prípade hrozby obchodovania s ľuďmi mohol využiť a opis skutočných odhalených prípadov.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM