OBRAZOM: Takto vyzerá nočná súťaž hasičov

Výcvikový areál Dobrovoľného hasičského zboru v Hranovnici v časti zvanej Lúčka tento krát opäť ožil v sobotu 1.6.2013.

Ilustračný obrázok k článku OBRAZOM: Takto vyzerá nočná súťaž hasičov

Nočná hasičská súťaž v Hranovnici

V šiestom ročníku na netradičnej nočnej súťaži sa stretli hasičské družstvá mužov i žien, aby predviedli hasičský útok s vodou, keď súťaženie mali zámerne sťažené – osvetlenie priestoru súťaže bolo len to čo pripravil organizátor súťaže – aktívny miestny DHZ Hranovnica pod vedením predsedu DHZ Františka Jakubeka.

U mužov prvenstvo získal Spišský Štvrtok I okres Levoča s časom 16,66 s, ktorý znamenal rekord v šesťročnej histórii tejto súťaže. Druhé skončili Rimavské Zalužany okres Rimavská Sobota s časom 17,39 s Domáca Hranovnica I / 18,65 s/sa musela uspokojiť s tretím miestom.

Medzi ženami zvíťazil mladý ambiciózny kolektív dorasteniek z Hranovnice s časom 25,58 s a na svoje konto si pripísal už tretie tohtoročné prvenstvo. Striebro patrilo dorastenkám z Kravian s časom 26,10 s, ktoré tu mali svoj premiérový debut. Tretiu priečku obsadili ženy domácej Hranovnice s dosiahnutým časom 51,78 s, ktorým to tento krát nevyšlo podľa ich predstáv.

Najlepšie družstvá mužov i žien na prvých troch miestach ocenil člen Snemu DPO SR Marián Rušin a predseda DHZ Hranovnica František Jakubek. Odmenené bolo i družstvo z Rimavských Zalužian ako najvzdialenejší účastník súťaže.

Dobrovoľní hasiči i hasičky sa dobre popasovali s hasičskou výzbrojou a preukázali, že vedia obsluhovať hasičskú techniku i za zníženej viditeľnosti. Bola to prvá z piatich súťaží, ktoré sa konajú v Hranovnici v tomto roku. Budúcu nedeľu sa stretnú na miestnom futbalovom ihrisku v okresných súťažiach DHZ 9.6.2013 /družstvá mužov do 35 rokov, o týždeň neskôr 16.6.2013 / družstvá dorastu, žien a mužov nad 35 rokov/ obe so začiatkom o 8.30 h.

Najbližšie nočné hasičské cvičenie /už 9. ročník/ v okrese Poprad sa uskutoční v sobotu 22.6.2013 v Spiš­skom Bystrom vo výcvikom areáli DHZ v časti obce „ Kubašok „ so začiatkom o 22.00 h. Súťaži bude predchádzať už tradične kultúrny program a následne po zotmení zapálenie veľkej vatry čím si účastníci pripomenú tradičný zvyk z minulosti – pálenie Jánskych ohňov.

Okresné kolo hry PLAMEŇ v Liptovskej Tepličke

Miestne futbalové ihrisko patrilo prvú júnovú nedeľu hasičskej mladi vo veku od 6 do 15 rokov. V 41. ročníku celoštátnej hry PLAMEŇ 2013 sa zišli vyše dve stovky adeptov požiarnej ochrany z Dobrovoľných hasičských zborov a Základných škôl okresu Poprad.

Víťazom okresného kola PLAMEŇ 2013 medzi chlapcami sa stal DHZ Šuňava, ktorý na tróne po štyroch rokoch vystriedal DHZ Gerlachov, ktorý skončil druhý so stratou 1,8 s na víťaza. Tretia priečka patrila DHZ ZŠ Spišská Teplica. Ešte výraznejšie výsledky medzi dievčatami dosiahla ZŠ Šuňava, keď nenašla premožiteľa od roku 2006. Dosiahla najnižší výsledný čas spomedzi všetkých zúčastnených družstiev chlapcov i dievčat a potvrdila dobrú pripravenosť pred medzinárodnou súťažou mladých hasičov, ktorá sa bude konať v júli t.r. vo francúzskom Mulhouse. Budú tu reprezentovať Slovenskú republiku ako víťaz minuloročného celoštátneho kola hry PLAMEŇ. Z druhého miesta v okrese Poprad sa radoval DHZ Šuňava. Na treťom mieste skončil DHZ Vikartovce.

Súťažili i 5 – členné družstvá mladých hasičov, aj tu boli najlepšie dievčatá zo ZŠ Šuňava pred DHZ Šuňava a DHZ ZŠ Tatranská Lomnica.

V súťaži jednotlivcov v behu na 50 m s prekážkami u chlapcov zvíťazil Daniel Faix pred Benjamínom Spišákom a Adamom Faixom / všetci DHZ Gerlachov /. Dievčatá si medaile podelili v poradí : l. Tatiana Hanulová, 2. Iveta Fendeková, 3.Zuzana Legátová / všetky ZŠ Šuňava /.

Hodnotili aj kroniky

Hodnotená bola i celoročná činnosť kolektívov mladých hasičov zachytená v kronikách. Ako najkrajšia bola ocenená kronika DHZ Liptovská Teplička. DHZ L. Teplička – organizátor súťaže darovali najsympatickej­šiemu, vekove najmladšiemu kolektívu mladých hasičiek z Lučivnej cenu slušnosti. Ceny najlepším družstvám i jednotlivcom odovzdali starosta obce Liptovská Teplička Slavomír Kopáč, podpredseda OV DPO Poprad pre mládež František Kundis a člen Snemu DPO SR a okresný veliteľ DPO Poprad Marián Rušin.

V Podtatranskej olympiáde mladých hasičov po piatej súťaži medzi chlapcami vedie DHZ Gerlachov pred DHZ Šuňava DHZ ZŠ Spišská Teplica, u dievčat je najlepšia ZŠ Šuňava pred DHZ pred DHZ Spišské Bystré a DHZ Vikartovce. Najbližšie sa hasičská mlaď stretne na ihrisku ZŠ v Spišskej Teplici v sobotu 15.6. o 10.00 h, kde budú chlapci i dievčatá bojovať o Putovné poháre starostu obce Spišská Teplica.