Monika Vengrínová Rôzne

Obyvatelia bytového domu Centrum majú dôvod na radosť: Dočkali sa nových parkovacích miest

V rámci projektu výstavby Obchodného centra Forum boli zrušené parkovacie miesta pre obyvateľov polyfunkčnej bytovky Centrum na Francisciho ulici. Poslanci MsZ teraz schválili odkúpenie nového parkoviska s detským ihriskom.

Ilustračný obrázok k článku Obyvatelia bytového domu Centrum majú dôvod na radosť: Dočkali sa nových parkovacích miest
Foto: Peter Handzuš / Zdroj: Dnes24.sk

Stavbu zrealizovala spoločnosť Multi Veste Slovakia 2, s. r. o., ktorá OC Forum stavia. „Nové parkovisko s ihriskom sa nachádza vo vnútrobloku medzi polyfunkčným bytovým domom Centrum na Námestí Sv. Egídia a bývalým pavilónom služieb na Francisciho ulici,“ uviedla Kristína Horáková z Mestského úradu v Poprade. V rámci stavby bolo zrealizované parkovisko s kapacitou 61 miest, vrátane prístupovej komunikácie a dažďovej kanalizácie. Súčasťou stavby je aj detské ihrisko, sadové úpravy a preložky inžinierskych si­etí.

Bytov je viac ako parkovacích miest

Celkové obstarávacie náklady na realizáciu stavby boli na úrovni viac ako 180 tisíc eur. Investor ponúkol samospráve prevod vlastníctva predmetnej nehnuteľnosti do majetku mesta za polovicu obstarávacích nákladov, teda za niečo viac ako 90 tisíc eur. Odkúpenie bolo navrhnuté vzhľadom na to, že zrealizovaná stavba na pozemkoch vo vlastníctve mesta Poprad bude slúžiť jeho obyvateľom, a teda v danej lokalite bude pre nich zabezpečené chýbajúce parkovanie a oddych detí predškolského veku na detskom ihrisku.

„Bytov je tam však až 111, čo je samozrejme podstatne viac ako parkovacích miest. Tak ako aj v iných častiach mesta, ani tu ale nie je možné zabezpečiť parkovanie pre každý jeden byt, nakoľko nám to plochy okolo bytoviek nedovoľujú,“ konštatovala Horáková.

Parkovanie za nájom v parkovacom dome

Tlak na vybudovanie predmetného parkoviska vyvíjali občania na investora i mesto už dávnejšie, spoločnosť dokonca ponúkla možnosť obyvateľom bytovky parkovať za nájom v budúcom parkovacom dome, ktorý bude súčasťou obchodného centra. „Je to otázka na investora ako v tejto súvislosti ďalej, keďže zrealizoval na vlastné náklady parkovanie, ktoré títo obyvatelia budú mať zadarmo,“ uzavrela Horáková.

Pôvodné parkoviská pri bytovke Centrum boli od začiatku tohto roku pre výstavbu uzavreté. Obyvatelia tak dočasne parkovali pri Strednej priemyselnej škole a popri ceste na Francisciho ulici. Obchodné centrum Forum sa začalo stavať v júli tohto roku, hotové by malo byť koncom roka 2015.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie