Správy

Obyvateľov v obci je stále viac: V Lendaku musia zvýšiť kapacitu čistiarne odpadových vôd

V Lendaku v súčasnosti žije viac ako 5 500 ľudí a demografia tam má stúpajúcu tendenciu. Za posledných desať rokov počet obyvateľov vzrástol o 8,5 percenta.

Ilustračný obrázok k článku Obyvateľov v obci je stále viac: V Lendaku musia zvýšiť kapacitu čistiarne odpadových vôd
Foto: Júlia Vargová / Zdroj: Dnes24.sk

Kapacitu čistiarne odpadových vôd (ČOV) v podtatranskej obci Lendak rozšíria, obec získala na projekt úver vo výške viac ako 1,2 milióna eur z Environmentál­neho fondu.

Starosta Miroslav Koščák otvrdil, že zvýšenie kapacity je nevyhnutné.

Požaduje to jednak správca recipientu v súvislosti s povoľovaním vypúšťania odpadových vôd a tiež prevádzkovateľ, aby dokázal technicky zabezpečiť kontinuálne čistenie v požadovanej kvalite.

„V uplynulých dňoch nám bolo doručené rozhodnutie o poskytnutí uvedených finančných prostriedkov a pracujeme na uzatvorení úverovej zmluvy. Rozšírenie ČOV Lendak sa realizuje z dôvodu, že aktuálna kapacita nie je postačujúca, čo sa prejavuje na zvýšených bilančných limitoch. To je hlavný dôvod výstavby III. etapy čistiarne,“ zdôvodnil starosta.

Nie sú napojení

V súčasnosti je na ČOV v Lendaku pripojených 5 228 ľudí, čo predstavuje takmer 95 percent z celkového počtu obyvateľov.

Z dôvodu nevyhovujúcich spádových pomerov nie sú zvyšní občania napojení na splaškovú kanalizačnú sieť. Ak by sa chceli napojiť, museli by vybudovať prečerpávacie stanice.

V súčasnosti majú títo občania odkanalizované svoje nehnuteľnosti do nepriepustných žúmp. „Rozšírením ČOV sledujeme to, aby sme zlepšili kvalitu vypúšťaných prečistených odpadových vôd do recipientu. Samozrejme, sa ráta aj s rezervou pre doposiaľ nenapojených obyvateľov,“ dodal Koščák.

Projekt zahŕňa štyri prevádzkové súbory a päť stavebných objektov. Konkrétne ide o mechanické prečistenie odpadových vôd, biologické čistenie – III. etapa, odvodnenie kalu, prevádzkový rozvod silnoprúdu a automatizovaný systém riadenia technologického procesu.

Stále viac obyvateľov

Stavba tiež zahŕňa objekt biologického čistenia, prepojovacie potrubia, spevnené plochy, terénne sadové úpravy a NN prípojku.

Súčasťou projektu nie je rozšírenie kanalizačnej siete. Začiatok prác je podľa starostu naplánovaný v najbližšom období a predpokladaný čas realizácie je 12 mesiacov od odovzdania staveniska zhotoviteľovi. „V prípade nepriaznivých poveternostných podmienok môže dôjsť k zmenám,“ dodal.

V Lendaku v súčasnosti žije viac ako 5 500 ľudí a demografia tam má stúpajúcu tendenciu. Za posledných desať rokov počet obyvateľov vzrástol o 8,5 percenta.

archívne foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM