Ochranári sčítali symbol Tatier: Populácia kamzíka je na území TANAP stabilná

Populácia kamzíka sa od jarného sčítania v Tatrách zvýšila o viac ako 200 jedincov, oproti minuloročnému jesennému sčítaniu však ich počet klesol.

Martin Sýkora
Ilustračný obrázok k článku Ochranári sčítali symbol Tatier: Populácia kamzíka je na území TANAP stabilná
Foto: Peter Handzuš / Zdroj: Dnes24.sk

Neustály boj o život

Pokles populácie kamzíka potvrdilo sčítanie, ktoré sa konalo v uplynulých dňoch za účasti pracovníkov Správy Tatranského národného parku (TANAP), Štátnych lesov TANAP, Tatrzańskiego parku narodowego a ďalších dobrovoľníkov.

„Prežitie tohto druhu v ťažkých podmienkach tatranských štítov nie je náhodné. O tom sme sa opäť mali možnosť presvedčiť na vlastné oči, že tu vo výškach, ktoré sú pre človeka také nehostinné, dochádza k neustálemu boju o život,“ uviedol riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko s tým, že pri sčítavaní museli vzhľadom na bezpečnosť siahnuť i po stúpacích železách. Vzhľadom na nestabilné októbrové počasie a prvú snehovú nádielku, ktorá už spôsobila aj prvé základové lavíny, sa termín sčítania tatranských kamzíkov niekoľkokrát posúval.

Problém s pytliactvom na poľskej strane

Majko ďalej informoval, že v Tatrách však napokon napočítali 1263 kamzíkov. To je o 221 jedincov viac, ako to bolo pri jarnom sčítaní. „Vlani na jeseň sme ich napočítali 1367 s tým, že pri sčítaní rátame s odchýlkou do desať percent. Aj napriek tomu však môžeme konštatovať, že kamzíkovi sa v TANAP darí, jeho počty sú stabilné. Veľkú úlohu v tomto zohráva strážna služba, pytliactvo už na slovenskej strane Tatier nie je také časté ako v minulosti a v konečnom dôsledku veľmi dôležitá je aj sezónna uzávera. Vďaka nej sa môžu kamzíky pohybovať, kde chcú a kde je pre nich najlepší a najbezpečnejší prístup k potrave,“ zhodnotila zoologička Správy TANAP Erika Feriancová. Na poľskej strane Tatier však majú stále problém s pytliactvom a počty kamzíkov v TANAP redukujú aj veľké šelmy.

„Z toho celkového počtu bolo 94 tohtoročných mláďat a 62 minuloročných mladých jedincov,“ dodala Feriancová.

Počítanie kamzičej zveri je tiež spojené s pozorovaním mnohých iných živočíšnych druhov, najmä veľkých šeliem, ich pobytových znakov a samotný monitoring územia. Ďalším pozitívom je výmena informácií medzi zúčastnenými, ktorá prispieva a posúva mieru poznania v prospech ochrany tohto vzácneho živočícha.

Zdroj: TASR

Odporúčame