Správy

Rekordné čísla návštevnosti Tatier za rok 2019: Tvrdá kritika rekreačných poukazov

Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry hodnotí rok 2019 ako doteraz najúspešnejší v cestovnom ruchu. Má to ale aj svoje úskalia.

Ilustračný obrázok k článku Rekordné čísla návštevnosti Tatier za rok 2019: Tvrdá kritika rekreačných poukazov
Foto: Peter Handzuš

Toto hodnotenie sa týka ubytovaných návštevníkov nielen od vzniku OOCR v roku 2011, ale aj od vzniku samostatnej SR. Za úspechom tkvie budovanie komplexných služieb a produktu, v rámci ktorého ponúkame návštevníkom zmiešanú horskú i mestskú destináciu so službami pre jednotlivca, rodinu, športovcov či kongresovú klientelu,“ skonštatovala výkonná riaditeľka OOCR Lucia Blašková.

Silné leto 2019

Dodala, že rok 2019 ukončili v regióne s medziročným nárastom počtu ubytovaných návštevníkov o 16 percent oproti roku 2018. Na tomto priaznivom výsledku má podľa nej najväčšiu zásluhu najmä letné obdobie. Počas všetkých letných mesiacov evidujú Tatranci nárast počtu ubytovaných hostí oproti rovnako sledovaným mesiacom roku 2018 o viac ako 20 percent.

Najúspešnejším mesiacom vlaňajška bol z tohto pohľadu september s rekordným nárastom na úrovni až 25,14 percenta. Celkovo sa vlani zvýšil počet ubytovaných návštevníkov oproti predošlému roku o takmer 600.000.

3,9 milióna turistov

V zimných mesiacoch sme zaznamenali miernejší nárast počtu ubytovaných návštevníkov oproti zime 2018, a to iba o dve percentá. V jarnej a jesennej medzisezóne boli zaznamenané nárasty okolo 12 percent. Potešiteľná je aj skutočnosť, že narástli aj tržby subjektov cestovného ruchu za ubytovanie, a to až o 21 percent, čo svedčí aj o zvýšenom záujme o tzv. drahšie ubytovania v hotelových zariadeniach vyššej cenovej kategórie,“ objasnila Blašková s tým, že samostatnou kapitolou sú jednodenní návštevníci tatranského regiónu. Tých zavítalo do oblasti podľa predbežných prepočtov, najmä vďaka letu, takmer 3,9 milióna.

Maďari si Tatry obľubujú čoraz viac

Zloženie ubytovaných hostí je podľa riaditeľky OOCR niekoľko rokov stabilné, prevažujú domáci turisti, nasledujú Česi, Poliaci, Maďari, Nemci a Ukrajinci. „U Slovákov sme zaznamenali minulý rok doteraz historicky najvyšší medziročný nárast, a to až o 20 percent. Celkový nárast zahraničných návštevníkov bol na úrovni cca 10 percent. Mimoriadne si náš región obľúbili Maďari, pri ktorých sme zaznamenali zvýšenie o 17 percent, u českých turistov to bolo 13 percent. Naopak, pokles bol u návštevníkov z Rakúska či Izraela,“ konkretizovala Blašková.

Rekreačné poukazy, a čo ďalej?

Výrazný nárast domácich hostí podľa nej súvisí so zavedením rekreačných poukazov. Riaditeľka OOCR však zároveň podotkla, že v tomto riešení tkvie sčasti aj ohrozenie. „Po ukončení dotácii od štátu môže cestovný ruch výrazne upadnúť zo dňa na deň. S tým súvisí aj volanie po koncepčnom riešení. Slovensko potrebuje systémovú propagáciu nielen u našich susedov, ale aj na nových trhoch s potenciálom rastu,“ skonštatovala Blašková. Slovensku podľa nej chýba štátna, profesionálne riadená organizácia zaoberajúca sa cestovným ruchom, ktorá by zastrešovala takéto aktivity a vytvárala pozitívny imidž krajiny.

Scenérie, ktoré nám môže zavidieť celý svet: Čarovné zábery zo Skalnatého plesa
9
Galéria
Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie