Monika Vengrínová Rôzne

Orlica Anička letí do teplých krajín už takmer 50 dní: Preletela jazerom väčším ako Slovensko

Orlica Anička, samička orla krikľavého, na svoje zimovisko do Afriky putuje už takmer päťdesiat dní. Oproti minulému roku so svojím príletom mešká už osem dní.

Ilustračný obrázok k článku Orlica Anička letí do teplých krajín už takmer 50 dní: Preletela jazerom väčším ako Slovensko
Zdroj: TASR

„Mraky ustúpili, búrky poľavili, cesta popri Viktóriinom jazere sa Aničke otvorila,“ informoval riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavol Majko. Viktóriino jazero s rozlohou 68 800 ki­lometrov štvorcových je väčšie ako Slovensko. Anička preletela jeho okrajom, horná polovica tohto jazera patrí Ugande, je tu desať národných parkov.

„V džungli mohla zazrieť aj známe horské gorily. Odborníci sa zhodujú, že je tu najbohatšia vegetácia na celej zemeguli,“ objasnil Majko. Druhá polovica Viktóriinho jazera, popri ktorom podtatranská orlica letela, patrí Tanzánii. V tejto zemi je svetovo známy Národný park Serengeti s veľkou migráciou stád párnokopytníkov.

„Anička sa vo svojom smerovaní do južných zimovísk vyhla jazeru Tanganika, dlhému 645 kilometrov, ktoré je druhé najobjemnejšie sladkovodné jazero na svete po Bajkalskom jazere,“ doplnil Majko. V jeho najjužnejšom cípe preletela hranice do Zambie, kde väčšina územia je tvorená zvlnenou náhornou plošinou vo výške 900 až 1500 metrov nad morom.

„Tu asi nebude mať núdzu o potravu. Medzi typické zvieratá Zambie, ktoré sú pre Aničku známe z minulých migrácií patrí slon, prasa bradavičnaté, lev, žirafa, hyena škvrnitá,“ vymenúva riaditeľ Správy TANAP. Ochranári sa nechajú prekvapiť, či sa bude Anička pri konci svojho putovania po africkej oblohe držať migračnej trasy z minulého roka.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie