Padne rekord? Za sedem mesiacov navštívilo Spišský hrad takmer 118 000 ľudí!

Spišský hrad patrí medzi najnavštevovanejšie miesta pod Tatrami. Mimoriadne obľúbené sú piatky a soboty, kedy sa v priestoroch stredovekého hradu konajú rôzne akcie.

Martin Sýkora
Ilustračný obrázok k článku Padne rekord? Za sedem mesiacov navštívilo Spišský hrad takmer 118 000 ľudí!
Zdroj: TASR

Za prvých sedem mesiacov tohto roka navštívilo Spišský hrad 117 938 turistov, teda o vyše 6000 viac ako vlani v rovnakom období.

„Záujmu sa tešia naše podujatia, ako sú divadelné piatky a hlavne sobotňajšie Tajomné noci na hrade, teda nočné prehliadky so živými sochami,“ povedala Dáša Uharčeková Pavúková zo Slovenského národného múzea – Spišského múzea v Levoči, pod ktoré Spišský hrad patrí.

Vlani na hrad, ktorého prevádzka nie je celoročná, zavítalo 209 110 návštev­níkov.

V priebehu letných mesiacov na Spišskom hrade pripravili viacero podujatí, do konca augusta je naplánovaný počas víkendov historický šerm či legenda o Spišskom hrade. Nedele sú vyhradené pre deti, ich súčasťou sú divadelné predstavenia a koncerty so začiatkom o 14:30 hod. Každú prázdninovú sobotu sa môžu návštevníci zúčastniť nočných prehliadok, ktoré sú spojené so živými sochami. Nočné prehliadky sú doplnené o šermiarske vystúpenia alebo ohňovú šou. Začiatok je o 20:30 hod.

Spišský hrad je príkladom stredovekého kráľovského hradu. Vznikol na konci 12. a začiatkom 13. storočia. Už koncom 13. storočia mal takmer dnešnú rozlohu. Patril kráľovským dynastiám Arpádovcov, Anjouovcov, neskôr Zápoľským, Thurzovcom a Csákyovcom. V roku 1993 bol zapísaný do Svetového zoznamu prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Zdroj: TASR

Odporúčame