Peter Handzuš Správy

Päťstometrový pád turistov pod Končistou: V akcii štrnásť horských záchranárov

V sobotu (9.2.) popoludní nahlásil turista Horskej záchrannej službe úrazy dvoch Poliakov, ktorí sa s ním nachádzali pod Končistou.

Ilustračný obrázok k článku Päťstometrový pád turistov pod Končistou: V akcii štrnásť horských záchranárov
4
Galéria

Pre silný nárazový vietor nebolo možné vysadenie záchranárov priamo pri postihnutých a ich transport vrtuľníkovou technikou. Pilot VZZS z Popradu preto postupne vyviezol päť záchranárov HZS z heliportu v Starom Smokovci pod Končistú, odkiaľ pokračovali pozemne do centrálneho juhozápadného žľa­bu.

Na mieste záchranári zistili, že turisti mali nedostatočnú výstroj, pričom jeden z nich sa pošmykol  a strhol druhého. “Po páde, ktorý mal takmer 500 dĺžkových a 300 výškových metrov, nenarazili do kameňov a ostali s obrovským šťastím v žľabe. Šťastím bolo aj to, že v oblasti sa v tom čase nachádzali náhodní skialpinisti, ktorí mužom poskytli prvú pomoc, ošetrili ich, vykopali im záhrab a vytvorili tak protiveternú stenu, ktorá ich ochránila v silnom mrazivom vetre do príchodu záchranárov HZS pred celkovým zhoršením stavu,” uvádzajú záchranári na svojom webe.

Po príchode záchranárov bola obom poskytnutá prednemocničná zdravotná starostlivosť, končatiny im zafixovali a ošetrili zvyšné povrchové poranenia a hlavu jedného z nich. Za pomoci nosidiel UT 2000 a transpor­tného prostriedku šmyk boli turisti zvezení Štôlskou dolinou do údolia, kde im išli naproti pozemne dve podporné skupiny z príslušníkov HZS a dobrovoľných zmluvných záchranárov HZS.

Snežnými skútrami boli pacienti prevezení do Vyšných Hágov, kde ich prevzali privolané posádky RZP. Záchrannej akcie, ktorá trvala do nočných hodín sa zúčastnilo 14 záchranárov HZS.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie