Monika Vengrínová Rôzne

Po siedmich mesiacoch opäť doma: Orlica Anička doletela do Tatier

Dlhých sedem mesiacov bola orlica Anička ďaleko od svojho domova. Po náročnej ceste však šťastlivo doletela domov do svojho hniezda v Tatrách, v ktorom ostane až do zimy, kedy bude opäť odlietať do teplých krajín.

Ilustračný obrázok k článku Po siedmich mesiacoch opäť doma: Orlica Anička doletela do Tatier
Zdroj: Dnes24.sk

26. apríla z Rumunska pokračovala Anička popri ukrajinsko  – maďarskej hranici na Slovensko. Letela neďaleko Trebišova, Košíc a Prešova pomedzi Spišskú Belú a  Kežmarok smerom na severozápad. Tu už pravdepodobne oblietala prichádzajúcu búrku a   míňajúc Lendak a Ždiar sa dostala až  k Belianskym Tatrám, kde nocovala nad obcou Tatranská Javorina.

„Skoro ráno nasledujúceho dňa na naše prekvapenie pokračovala do Bielovodskej doliny a  vzápätí preletela vôbec prvý krát  až do Poľska. V Doline piatich poľských plies konečne zamierila na juhozápad a v nadmorskej výške asi 2 000 metrov nad morom prekonala hrebeň  a cez Hladké sedlo vkĺzla opäť k nám, do nádhernej Kobylej doliny  v Západných Tatrách,“ uvádza sa na stránke správy TANAPu.

Do Tichej doliny preletela hrebeňom Liptovských Kôp za Krížnou.  Odtiaľ cez, Bystrú, Kamenistú, Račkovú, Jamnickú, Studenú a Žiarsku dolinu sa dostala do Liptovskej kotliny. Prílet na hniezdisko, kde ju už netrpezlivo očakával samček, ochranári zaznamenali o 8:30 hodine. Z Mozambiku sa  tak Anička domov šťastne vrátila po dlhých 7 mesiacoch.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie