Správy

Počasie začína pripomínať čas vyraziť do terénu: V akcii bude vyše 300 vodičov

Cestári budú zabezpečovať zimnú údržbu na približne 3 103 kilometroch ciest v celom Prešovskom kraji. Zapojí sa aj 72 strojníkov, 25 traktoristov a 76 dispečerov.

Ilustračný obrázok k článku Počasie začína pripomínať čas vyraziť do terénu: V akcii bude vyše 300 vodičov
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Na cestách v Prešovskom kraji začala zimná údržba. Cestári ju zabezpečujú na viac ako 3 100 kilometroch ciest. Pracovníci Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) sú podľa Ley Heilovej z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK kapacitne, technicky a personálne pripravení.

Ako povedala, k dispozícii majú 108 sypačov, 24 nakladačov, 19 traktorov s radlicou, 12 snehových fréz bez osádky, štyri grédery bez osádky, ako aj 60 rezervných mechanizmov v prípade mimoriadnych snehových kalamít či porúch nasadených vozidiel v teréne.

Mechanizmy budú v rámci 108 pracovných okruhov zabezpečovať zjazdnosť ciest prostredníctvom inertného, chemického alebo zmiešaného posypového materiálu. Cestári predpokladajú použitie viac ako 76-tisíc ton materiálu a osadenie viac ako 15-tisíc metrov snehových prekážok – plotov v celom kraji.

500 ton ročne

„Ďalej používame na zimnú údržbu aj chlorid horečnatý. Hlavne v tých oblastiach, kde nemáme súhlas na klasické solenie a len vo výnimočných prípadoch. Sú to oblasti okolo Stariny a Vysokých Tatier. Naša spotreba tu predstavuje okolo 500 ton ročne,“ spresnil riaditeľ SÚC PSK Marcel Horváth.

Zimnú údržbu bude zabezpečovať 324 vodičov, 72 strojníkov, 25 traktoristov a 76 dispečerov.

Kvalitu zjazdnosti ciest druhej a tretej triedy, ako aj poveternostné podmienky bude permanentne monitorovať 52 meteorologických staníc a kamier rozmiestnených v celom kraji. Informácie je možné sledovať aj prostredníctvom mobilnej aplikácie Počasie na cestách PSK.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

„Okrem toho je pre motoristickú verejnosť aj tento rok k dispozícii nonstop bezplatná telefónna linka 0800 500 222, a to až do 31. marca 2022. Vodiči tu môžu hlásiť problémy na cestách v celom Prešovskom kraji,“ povedala Heilová.

V kraji 3 103 km

Tohtoročná zimná údržba ciest na území PSK je organizovaná prostredníctvom siedmich oblastí SÚC PSK – Bardejov, Humenné, Poprad, Prešov, Stará Ľubovňa, Svidník a Vranov nad Topľou, ich 18 cestmajster­stvami a šiestimi vysunutými pracoviskami.

Cestári budú zabezpečovať zimnú údržbu na približne 3 103 kilometroch ciest v celom Prešovskom kraji. Z toho na 2 414 km ciest druhej a tretej triedy v správe SÚC PSK, na 665 kilometroch ciest v správe Slovenskej správy ciest a Národnej diaľničnej spoločnosti a na účelových cestách v dĺžke 24 kilometrov.

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM