Správy

Pocta pre popradskú nemocnicu: Mamografické pracovisko získalo špeciálne ocenenie Amazonka

Pracovisko je súčasťou Oddelenia diagnostickej a intervenčnej rádiológie, kde mamografické vyšetrenia prsníkov vykonávajú už 27 rokov.

Ilustračný obrázok k článku Pocta pre popradskú nemocnicu: Mamografické pracovisko získalo špeciálne ocenenie Amazonka
Zdroj: TASR

Ocenenie získala nemocnica v rámci osvetového projektu „Ja som už bola“, ktorý organizuje o.z. Amazonky – člen medzinárodnej organizácie Europa Donna a Ružová stužka, n.f. Informovala o tom predsedníčka o.z. Amazonky Dominika Kormanová.

Pracovisku v utorok odovzdali sošku, ktorej autorkou je umelkyňa vystupujúca pod menom Hromula.

Pracovisko je súčasťou Oddelenia diagnostickej a intervenčnej rádiológie, kde mamografické vyšetrenia prsníkov vykonávajú už 27 rokov. Vlani ho absolvovalo 3-tisíc žien vo veku od 50 do 69 rokov.

Vynikajúce vybavenie

V Poprade v priemere ročne odhalia približne 20 prípadov rakoviny prsníka.

„Máme vynikajúce vybavenie nielen na preventívne vyšetrenia, ale najnovšie vďaka novému multifunkčnému prístroju aj na intervenčné zákroky, aj vynikajúcich špecialistov a personál s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti diagnostiky. Najdôležitejšie je, aby k nám pacienti prišli, aby sa pravidelné prehliadky stali prirodzenou súčasťou ich života,“ skonštatoval primár oddelenia Michal Heržák.

Včasná diagnostika a liečba rakoviny prsníka sú podľa Aleny Kállayovej z Ružovej stužky základným predpokladom pre úplné vyliečenie bez potreby rozsiahleho operačného výkonu a následnej chemoterapie a rádioterapie.

Skríningová mamografia môže byť vykonávaná iba na preverených skríningových mamografických pracoviskách, ktoré odporučila príslušná komisia Ministerstva zdravotníctva SR. V súčasnosti je ich 22 v 18 mestách a osem z nich symbolicky ocenili v rámci iniciatívy „Ja som už bola“.

Zdroj: Dnes24.sk

Jana Trautenberger-Ricová z Národného onkologického inštitútu uviedla, že skríningová mamografia v USA, Európe a Veľkej Británii za posledných 30 rokov znížila úmrtnosť na rakovinu prsníka o 40 percent.

Zníženie úmrtnosti

Na Slovensku tomuto ochoreniu ročne podľahne 900 žien. Vlani absolvovalo skríning 45 773 žien, čo je 12,7 percenta cieľovej populácie.

„Cieľom je aspoň 70-percentná účasť žien vo veku 50 až 69 rokov. To by zabezpečilo zníženie úmrtnosti na rakovinu prsníka na Slovensku o 30 percent a zachránila by 300 životov ročne,“ upozornila Trautenberger-Ricová.

Nemajú sa báť

Ženy by sa podľa Kállayovej nemali vyšetrenia báť, keďže sú pod dohľadom lekára, ktorý využíva tú najmodernejšiu techniku.

„Mali by mať obavy z nedôsledného sledovania vlastného zdravia. Pravidelné vykonávanie samovyšetrenia aj skríningové mamografické vyšetrenie každé dva roky totiž dokážu odhaliť včasné štádia rakoviny, ktoré sú veľmi dobre liečiteľné a zachránia mnohým roky kvalitného života,“ objasnila.

Výhodou skríningu podľa nej je, že dokáže odhaliť ochorenie o tri až päť rokov skôr, ako je to pri bežnom vyšetrení u gynekológa pohľadom a pohmatom.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM