Kultúra

Pod Tatrami začína špeciálny študentský festival: Vystúpia aj Harich a Celeste Buckingham

Kežmarok ožil atmosférou stredoveku, uvidíme aj výrobu železnej ruže, razenie mincí, reštaurovanie, výrobu cukroviniek, nápojov i šperkov.

Ilustračný obrázok k článku Pod Tatrami začína špeciálny študentský festival: Vystúpia aj Harich a Celeste Buckingham
Zdroj: TASR

Mesto Kežmarok už po desiaty raz ožíva atmosférou stredoveku, vytvoria ju mladí študenti z celého Slovenska. Vo štvrtok tam totiž štartuje dvojdňový Festival študentského remesla.

Lucia Bartková z organizačného výboru podujatia potvrdila, že do aktuálneho ročníka sa prihlásilo 600 účastníkov z 37 škôl.

Zapoja sa do súťaží, prezentácií remesiel a vystúpia s tancom alebo spevom na pódiu na nádvorí hradu.

„Pripravená je murárska, stolárska, kuchárska, vizážistická a kaderníckej súťaž, o ktorú je najväčší záujem, a aj súťaž v odevnej tvorbe. Tento rok je prihlásených 47 družstiev, ktoré tvoria vždy dvaja žiaci a jeden učiteľ,“ uviedla Bartková.

Okrem miestnych študentov sa zapoja aj žiaci z Tornale, Štúrova či Nitry, ale aj z Oravy, Liptova a viacerých miest z východného Slovenska.

Niektoré školy festival navštevujú pravidelné, privítajú však aj nováčikov. Časť z nich bude remeslá aj predvádzať, aby návštevníkom ukázali svoju zručnosť.

Uvidia tak napríklad výrobu železnej ruže, razenie mincí, reštaurovanie, výrobu cukroviniek, nápojov i šperkov, potlač textilu, filcovanie a plstenie či tkanie prestieraní a kobercov.

Pripravený je aj kultúrny program venovaný hlavne deťom a mládeži. Chýbať nebudú zábavné a tanečné vystúpenia, historické hry, súťaže a kreatívne aktivity. Riaditeľka festivalu Anna Jurgovianová upozornila, že jedným zo symbolov podujatia je pomoc druhému.

„Túto myšlienku napĺňa charitatívna zbierka a benefičný koncert, ktorým sa symbolicky festival začína. V drevenom artikulárnom kostole o 18.00 h vystúpi Martin Harich s kapelou,“ dodala.

Festival sa nesie v historickom duchu a je zameraný na vznik prvých cechov a remeselných dielní v Uhorsku. Dobovo oblečení študenti z celého Slovenska prezentujú oblasti, z ktorých pochádzajú.

Hlavnou myšlienkou prezentácie je podľa Jurgovianovej zachovanie a podpora remesiel, ktoré sú v dnešnej dobe na ústupe.

„Festival prepája moderný svet s históriou remesiel a ľudovými tradíciami. Žiaci stredných škôl predvádzajú svoje zručnosti, ktoré sú dôležité aj napriek pokroku a moderným technológiám,“ podotkla riaditeľka. Podrobné informácie o programe nájdu záujemcovia na webstránke festivalu.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM