Pavol Krupka Kultúra

Podtatranské múzeum: Starý Poprad a Divaldovci

Chcete sa preniesť do času pred sto rokmi a porovnať obrazy Popradu so súčasnoťou? Do konca júna máte túto možnosť v Podtatranskom múzeu v Poprade. Už len niekoľko dní sa tiež môžete zoznámiť aj s pozoruhodným rodom fotografov – s Divaldovcami.

Prvá výstava vznikla s výrazným prispením nášho známeho lokálpatriota Mikuláša Argalácsa. Reprodukcie fotografií i niekoľko trojrozmerných exponátov nám ukazujú viaceré oblasti života Popradčanov. Aj z nich je jasné, že Poprad sa dlhodobo profiloval ako stredisko obchodu a turizmu.

Výstava Divaldovci nás zoznamuje s fotografickou tvorbu jedného z prvých fotografov Uhorska Prešovčana Karola Divalda a jeho rodinných pokračovateľov, fotografov, vydavateľov a tlačiarov. Fotografie, umiestnené na 22 paneloch, zachytávajú hlavne pozoruhodnosti regiónu východného Slovenska. Preto, samozrejme, nechýbajú ani zábery Popradu a Tatier. Prvé snímky vznikli už v 60. rokoch 19. storočia, neskôr boli publikované formou tlače, vrátane pohľadníc. Výstava vznikla v spolupráci s Krajským múzeom v Prešove.

Podtatranské múzeum:  Starý Poprad a Divaldovci
1
Galéria
StaryPPMuzeum
16
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie