Pondelok 22. júl 2019 Magdaléna  13 °C
Peter Handzuš Správy

Podvečer to prišlo: Prívalové zrážky zaplavili cesty pod Tatrami a na Spiši

Okresy Poprad, Kežmarok a Spišskú Novú Ves potrápili v stredu podvečer silné búrky.

Ilustračný obrázok k článku Podvečer to prišlo: Prívalové zrážky zaplavili cesty pod Tatrami a na Spiši
15
Galéria

Silné búrky prinášajú najmä prívalové zrážky, ktoré rozvodňujú potoky a menšie rieky. “Intenzívne búrky sa aj naďalej vyskytujú a to v oblasti Spiša aj Gemera. Búrky hrozia až do neskorších večerných hodín,” uvádza web imeteo.sk

v Spišských Vlachoch a v Bystranoch v okrese Spišská Nová Ves, už vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity. Potvrdil to starosta Bystrian František Žiga s tým, že u nich zaplavilo celú časť obce nižšie od tamojšieho potoka. „Bolo to strašné, cez obec šla miestami podľa mňa aj dvojmetrová voda. Teraz to trošku kleslo, už neprší, ale zaplavené sú tam všetky domy, pivnice, dvory, záhrady. Okrem vody sa privalilo aj bahno, takže situácia je naozaj vážna,“ zhodnotil Žiga.

Na imeteo.sk si môžete pozrieť aj aktuálne fotografie.

Zdroj: YouTube.com

V obci zaplavilo aj kultúrny dom a z jednej strany na druhú sa momentálne nedá prejsť kvôli zaplavenej ceste. Jediná časť, ktorá nie je zaplavená, je rómska osada, keďže sa nachádza na kopci, spodná časť je podľa starostu kompletne pod vodou. „Naposledy sme mali takúto situáciu pri povodniach v roku 2010, škody budú určite veľmi vysoké aj na obecnom majetku, aj na majetku našich občanov,“ zdôraznil.

      Podľa neho všetci, ktorí môžu, momentálne pomáhajú tým, čo im zaplavilo domy. Čakajú, kým opadne voda, aby mohli pomaly odpratávať neporiadok, čo narobila voda a bahno. V Bystranoch momentálne pomáha odstraňovať následky povodne aj jedna posádka Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) zo Spišskej Novej Vsi a tiež miestni dobrovoľní hasiči. „Smerovali tam aj hasiči z Krompách, museli sa však otočiť, pretože cesta medzi Spišskými Vlachmi a Bystranmi je uzavretá. Zrejme tam došlo k zaplaveniu alebo podmytiu vozovky,“ doplnil operačný dôstojník Krajského riaditeľstva HaZZ v Košiciach.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/Dnes24.sk