Peter Handzuš Rôzne

Pohyb vo vysokohorskom prostredí si naďalej vyžaduje zimný výstroj

Pohyb vo vysokohorskom prostredí Tatier si napriek úbytku snehovej pokrývky naďalej vyžaduje použitie zimného výstroja. TASR o tom dnes informoval Milan Lizuch zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.

Vo Vysokých Tatrách sa nachádza súvislá snehová pokrývka s hrúbkou do 40 cm najmä na severných a západných expozíciách od nadmorskej výšky 1900 m. V Západných a Nízkych Tatrách väčšina nedávno napadaného snehu zmizla, nesúvislá vrstva je už iba na hrebeňoch a naviata v severných žľaboch. „V trase turistických chodníkov sa môžu miestami nachádzať snehové polia,“ spresnil Lizuch.
„Nepríjemne premočený a prebárajúci sa sneh je nebezpečný pri pohybe predovšetkým na kamenných sutiach, kde si človek nemôže byť istý, či na snehovej pláni nestúpi do dier,“ upozornil profesionálny pracovník SLP HZS na nevyhnutnosť použitia zimného výstroja, paličiek, čakana či lezeckých mačiek.
Snehová pokrývka sa po spomínaných intenzívnych snehových zrážkach zo začiatku septembra postupne stabilizovala. „Sneh sa roztopil a usadol. Ako sa hovorí, čo malo spadnúť, už spadlo, aktuálne preto nehrozí výskyt samovoľných lavín, iba ojedinelá možnosť zosuvu malých snehových úplazov,“ dodal.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM