Peter Klimant Krimi

Policajti budú hliadkovať v uliciach mesta, chcú prispieť k bezpečnosti ľudí: Nájazdy medvedích rodín!

Policajti si miesto zlodejov posvieti na úplne iných "páchateľov". Do hľadáčika si berú medvede, ktoré robia nájazdy na kontajnery s odpadom. Strážcovia poriadku chcú tak prispieť k bezpečnosti ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Policajti budú hliadkovať v uliciach mesta, chcú prispieť k bezpečnosti ľudí: Nájazdy medvedích rodín!
Zdroj: Dnes24.sk

Mestská polícia (MsP) vo Vysokých Tatrách spoločne so strážcami Správy Tatranského národného parku a zástupcami neziskovej organizácie Slovak Wildlife Society (SWS), spoločnosti pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou, bude dnes hliadkovať v uliciach mesta Vysoké Tatry. Dôvodom sú opakované nájazdy medvedích rodín na kontajnery s odpadom, chcú tak prispieť k bezpečnosti Tatrancov.

Lákajú ich kontajnery

„Chodievam spať o polnoci, preto som bola niekoľkokrát svedkom toho, ako sa medvedica v spoločnosti svojich dvoch, už odrastenejších medvieďat, dobýjala do kontajnera pri našej bytovke,“ uviedla obyvateľka najobývanejšej časti mesta Vysoké Tatry, ktorá hlučné medvedie divadlo sledovala spoza záclon. Hlásenia Tatrancov o medvedích nájazdoch dokazujú ranné nálezy obsahu odpadkových nádob porozhadzované v okolí, avšak medvede sa v intraviláne nepohybujú výlučne v nočnom čase.

„Na Slovensku žije početná populácia medveďa, ktorý je celoročne chránený formou druhovej ochrany, preto je predmetom diskusie odborníkov aj stav populácie medveďa. V správe pre Európsku komisiu za rok 2007 sa uvádza, že počet medveďov Na Slovensku sa pohybuje v rozmedzí od 700 do 900 jedincov a trend bol v posledných 30 rokoch stúpajúci,“ uviedol zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák. Medveď ako dlho žijúci druh s pomerne pomalým tempom nárastu populácie je citlivý na nadmerný lov.

Z medzinárodného hľadiska ide o vzácneho a vyhynutím ohrozeného živočícha, preto je v legislatíve Európskej únie. Je to všežravec a tak ho často lákajú tie isté druhy potravy ako človeka. Pri jeho návštevách obývaných zón však podľa Štefaňáka nemusia platiť zásady správania sa v prírode, ktoré ľudia dodržiavajú pri potulkách lesom.

Zatiaľ bez následkov

„Zatiaľ sa pohyb medveďov medzi ľuďmi zaobišiel bez následkov. Ale stopercentne sa na to spoliehať nemôžeme,“ konštatoval Štefaňák. Podľa neho niektoré jedince doplatili možno aj na to, že ich silnejšie medvede vytlačili z prirodzeného teritória. „Je predpoklad, že táto zmena počasia vyvolá zvýšenú aktivitu medvedích návštev kontajnerov,“ myslí si Miroslav Brezovský zo Správy TANAP, ktorý sa na dnešnej nočnej akcii zúčastní s kolegom Jurajom Ksiažekom. Podľa Brezovského je cieľom spoločnej hliadky dohodnúť postup voči synantropným medveďom.

Účasť mestských policajtov a strážcov Správy TANAP spoločne s Michalom Haringom zo SWS umožní pri väčšom počte hliadkujúcich obsadiť viaceré vytypované lokality, kde bolo zistené medvedie návštevy. „Do terénu vyrazíme dnes okolo 20. hodiny, aby sme sa pokúsili neželanú návštevu plašiť,“ uzavrel Štefaňák.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM