Peter Handzuš Krimi

Policajti na hraniciach zadržali organizátora deaflympiády

Organizátor deaflympiády Jaromír Ruda je podozrivý z podvodu. Zrušenie akcie spôsobilo Slovensku celosvetovú hanbu.

Policajti v sobotu večer zadržali pri bežnej kontrole organizátora deaflympijských hier Jaromíra Rudu.

„Osoba podozrivá z trestnej činnosti bola zadržaná včera večer pri bežnej kontrole na hraničnom priechode Rusovce,“ potvrdila pre agentúru SITA hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová.

„V súčasnosti prebiehajú trestné úkony, nie je možné poskytnúť viac informácií,“ dodala. Úrad boja proti korupcii vyšetruje v súvislosti s deaflympijskými hrami prijaté trestné oznámenie. Vec evidujú ako trestný čin podvodu.

Medzinárodná blamáž

Slovensko čelí medzinárodnej blamáži v súvislosti so zrušením 17. zimných deaflympijských hier vo Vysokých Tatrách. Tie sa mali konať od 18. februára do 26. februára. Slovensko získalo právo usporiadať zimnú deaflympiádu 2011 v januári 2005 na kongrese ICSD v Melbourne. V máji 2010 ICSD odňala Vysokým Tatrám štatút organizátora, vzhľadom na chýbajú finančné zdroje organizátorov. V júli 2010 to už neplatilo a podtatranský región po inšpekcii bol opäť usporiadateľom. Už vtedy sa však hovorilo o finančných problémoch i o chýbajúcich dohodách s prevádzkovateľmi športovísk. K dohode neprišlo ani v predchádzajúcich týždňoch. Organizátori nemali prenajaté zimné štadióny na hokej a curling a ani lyžiarske strediská v Jasnej a na Štrbskom Plese, kde chceli usporiadať súťaže v lyžiarskych disciplínach a snoubordingu.

Dlho očakávané 17. Zimné deaflympijské hry mali byť ďalšou šancou na propagáciu Vysokých Tatier i celého Slovenska doma i v zahraničí. Organizačný výbor hier na čele s predsedom Jaromírom Rudom však napriek opakovaným prísľubom nedokázal zabezpečiť financovanie tohto podujatia, preto Medzinárodný deaflympijský výbor ICSD rozhodol o zrušení podujatia na Slovensku. Ruda sa podľa svojho stanoviska zodpovednosti nezbavuje, dôsledky zrušenia podujatia si uvedomuje a nikam nezmizol, ako sa objavilo v médiách. „Hry zrušilo ICSD a hlboko to ranilo nás všetkých, ktorí sme ich päť rokov dňom a nocou pripravovali. Hry boli logisticky naozaj veľmi dobre pripravené, rokovali sme predsa s riadnymi podnikateľskými subjektmi, ubytovacími zariadeniami, športoviskami,“ tvrdí vo svojom stanovisku Ruda.

Podnikatelia žiadajú vyšetrenie blamáže

Tatranskí podnikatelia združení v Združení cestovného ruchu Vysoké Tatry žiadajú prešetrenie „celosvetovej blamáže“ a vyvodenie príslušných záverov voči organizáciám i jednotlivcom, ktorí spôsobili, že Medzinárodný deaflympijský výbor ICSD zrušil 17. zimné deaflympijské hry vo Vysokých Tatrách.

„Zrušenie hier z dôvodu zavádzania celej komunity nepočujúcich športovcov z celého sveta Slovenským deaflympijským výborom výrazne poškodilo dobré meno Vysokých Tatier a bude nám trvať veľmi dlho, aby sme opäť presvedčili návštevníkov zo Slovenska i zo zahraničia o serióznosti nášho konania,“ uvádza sa vo vyhlásení tatranských podnikateľov, ktoré poskytol riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý. Viaceré krajiny už mali svojich športovcov vo Vysokých Tatrách, ďalší boli na letiskách na ceste na Slovensko a niektorí zbalení už tesne pred odletom ešte vo svojich materských krajinách.

Zrušenie hier pre nepočujúcich športovcov bolo preto podľa podnikateľov celosvetovou blamážou, ktorá postihla nielen samotnú komunitu nepočujúcich, ale aj Vysoké Tatry a Slovensko ako organizátora tohto podujatia. Podnikateľov v cestovnom ruchu vo Vysokých Tatrách sa táto situácia bytostne dotýka, pretože sa hneď začali ozývať klienti, ktorí majú v ubytovacích zariadeniach vo Vysokých Tatrách rezervované ubytovanie v budúcich týždňoch a mesiacoch, či tieto rezervácie skutočne platia. Hostia sa tiež pýtajú, čo sa to vôbec vo Vysokých Tatrách, ktoré boli doteraz známe len ako spoľahlivý organizátor medzinárodných športových podujatí, deje.

Zdroj: WEBNOVINY

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM